OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Samochody w filmie

Na dużym i małym ekranie

Cóż to byłby za Batman bez swojego „batmobilu”? Jak prezentowałby się James Bond bez swojego Astona Martina? W wielu filmach auto pełni równie ważną rolę, co sama pierwszoplanowa postać. Auta terenowe również odegrały niebagatelną rolę w kinie oraz w telewizyjnych seriach.

Amerykanie – jak rzadko który naród – potrafią gloryfikować wszystko, co związane z ich krajem. Przeciętny Amerykanin jest przekonany, że jego kraj jest wyjątkowy. Poniekąd na pewno ma rację. Stany Zjednoczone to potęga militarna i gospodarcza zarazem. Wartość największych amerykańskich firm, takich jak np.: Apple, Microsoft, Google, General Electric czy IBM można przyrównać do PKB generowanego przez potężne światowe gospodarki. Obroty generowane przez amerykański przemysł filmowy również do niskich nie należą. Oczywiście, w znakomitej większości hollywódzkich produkcji, obsadza się rodzimych „moto-aktorów”. Tutaj prym wiodą takie auta takie, jak Hummer czy Jeep.

Hummer

Wymienić wszystkie filmy i seriale w których pokazał się Hummer nie sposób. Maszynę tę znajdziemy w każdym obrazie dotyczącym działań wojennych w Iraku i Afganistanie. Hummera obsadza się także w wielu hip-hopowych i popowych teledyskach. Samochód jest także niezbędnym elementem w typowym kinie akcji.

W serii Transformers do obsady „autobotów” dobrano najbardziej kultowe amerykańskie auta, w tym Hummera

Kultowa amerykańska terenówka w serii Transformers, obok innych ikon tamtejszego rynku motoryzacyjnego (jak choćby Chevrolet Camaro), musiała się pojawić. Kolejnym cyklem, który objął dość wysoką pozycję w światowym „box officie” jest Resident Evil. Główna bohaterka Alice (Milla Jovovich) wraz ze swoją drużyną musi stawić czoła całej masie zombi. Pustynne tereny Nevady wymuszają na śmiałkach poruszanie się samochodem terenowym. I oczywiście wybór padł na odpowiednio dozbrojonego i przystosowanego do interakcji z „zombiakami” – Hummera. Amerykańska legenda motoryzacji „wystąpiła” także w stworzonej przez studio Pixar animacji – Auta 2.
Biorąc pod lupę amerykańskie serie telewizyjne trudno nie wspomnieć o CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas. Głównego bohatera – śledczego Horatio – charakteryzują dwie rzeczy. Po pierwsze – rude włosy. Po drugie – okulary przeciwsłoneczne, które niemal zawsze widnieją na jego nosie, nawet podczas oględzin miejsca zbrodni, które miało miejsce w ledwo co doświetlonych piwnicach starej posiadłości. Praworządny i błyskotliwy Horatio do każdego zakątka Miami dojeżdża niczym innym, jak odpowiednio oklejonym, służbowym Hummerem.

Willys, Jeep i… Defender

Wojenne kino – oprócz Hummera – chętnie wybierało do kadru różne modele Jeepa. Wśród znanych tytułów można wymienić jugosłowiańsko-amerykańską produkcję – „Złoto dla zuchwałych”. Na planie, oprócz Willysów MB, znalazła się cała plejada gwiazd: Clint Eastwood, Telly Savalas i Donald Sutherland. Popularna komedia traktowała o śmiałkach, którzy w ciężkich warunkach wojennych, postanawiają sami zadbać o swój los i wykorzystać okazję na „zarobienie” 16 mln dolarów. W zrealizowaniu celu mają im pomóc odpowiednie umiejętności, trochę samozaparcia i odpowiedni osprzęt, w tym Jeepy. Film doskonale się przyjął na całym świecie i był jednym z wielu, gdzie Jeep bardzo często pojawiał się w kadrze.
Na początku lat 90. w polskiej telewizji sporą popularnością cieszyła się łatwa, lekka i przyjemna w oglądaniu seria pt. „Żar tropików”. Fabuła serialu była prosta i czytelna – prywatny detektyw Nick Slaughter wraz ze wspólniczką Sylvie na co dzień walczą z przestępczością w niewielkim mieście na Florydzie. Każdy odcinek kończy się sukcesem ekipy śledczych, którym w ściganiu przestępców skutecznie pomaga niebieski, otwarty Jeep CJ-7.
CJ-6 również miał swój wkład do kinematografii. Model ten był bohaterem planu w filmie „Hatari”, gdzie John Wayne na malowniczych afrykańskich stepach uganiał się za dzikimi zwierzętami, których złapanie zleciły mu ogrody zoologiczne.
Filmowa kariera Jeepa zahaczyła także o klasykę kina akcji – film Terminator. Tam właśnie matka Johna Connora (który był powodem całego zamieszania w scenariuszu) za środek transportu wybrała właśnie egzemplarz CJ-7. Wrangler miał również przyjemność pojawić się na „liście płac” filmu animowanego – „Auta”.
Współczesny amerykański przemysł filmowy zainwestował sporo środków w realizacje oparte na kultowych grach komputerowych. Przykładem tego są dwie części „Tomb Raidera”. W postać głównej bohaterki Lary Croft wcieliła się Angelina Jolie. Pomimo nietuzinkowej aparycji Lary i jej Wranglera, o atrakcyjność którego zadbał amerykański Mopar, dwuczęściowa seria filmowa zanotowała marne wyniki oglądalności. Główna bohaterka w pokonywaniu bezdroży wspomagała się także Land Roverem Defenderem (pierwsza część cyklu, 2001 r.).

Wrangler Rubicon Tomb Raider Edition wykorzystał wiele akcesoriów od Mopara. Limitowana edycja została stworzona na potrzeby kolejnej części filmu o Larze Croft: „Kolebka Życia”

Pierwsza część filmowej serii Tomb Raider miała premierę w 2001 r. Larze Croft towarzyszyła limitowana edycja Defendera. Powstało tylko tysiąc sztuk tego modelu

Superprodukcje

Steven Spielberg w 1993 r. zaprezentował dwa znakomite filmy. Pierwszy to „Lista Schindlera”. Zaś drugi – Jurassic Park. Obraz został obsypany wieloma nagrodami, w tym trzema Oskarami. W filmie bohaterowie uciekając w przerażeniu przed wyrośniętymi jaszczurkami pomagali sobie samochodem. W pierwszej części Parku Jurajskiego decydenci z Hollywood wybrali dyżurne auto do poruszania się po obiekcie, w którym, jak wiadomo, zajmowano się klonowaniem dinozaurów. Mowa tu o Fordzie Explorerze XLT. Po premierze nie trzeba było długo czekać, aby się okazało, że film to kolejny sukces reżysera. Na kolejną część trzeba było czekać cztery lata. Tym razem w roli głównej wystąpił (grający również w poprzedniej części) znakomity Jeff Goldblum. Zmian było więcej. Zamiast Forda Explorera postawiono tym razem na Mercedesa klasy M (W163).

W pierwszej części „Jurassic Park” dinozaury wyładowywały emocje m.in. na Fordach Explorerach XLT

W „Zaginionym świecie” głównym bohaterom towarzyszył Mercedes klasy M (W163)

Między premierą pierwszej a drugiej części „Parku Jurajskiego”, w kinach pojawił się „Sędzia Dredd”. W pełnym zła mieście Mega City do zadań strażników (i sędziów zarazem) należy ekspresowe wymierzanie sprawiedliwości. Odgrywający tytułową rolę Sylvester Stallone ma lekko mówiąc… przekopane – zostaje wrobiony w morderstwo. Film, oprócz przejrzystej fabuły, oferuje również nowinki ze świata motoryzacji. Land Rover City Cab jest jedną z nich i prawdopodobnie najbardziej spektakularną taksówką na świecie. Wedle scenariusza marka tego auta jest jedyną, jaka przetrwała na rynku do 2139 roku. Kto wie, może tak właśnie będzie… pożyjemy, zobaczymy.
Skoro już mowa o komiksowych super-bohaterach, warto wspomnieć o Batmanie. Wersja Christophera Nolana zasadnie spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów. Oprócz wyjątkowo wyszukanych „zabawek” Bruce’a Wayne’a w filmie, w jednej ze scen pościgowych, można znaleźć Oshkosha M977 HEMTT.

Królowa, Bruce Willis i Teksas

Helen Mirren i jej znakomita kreacja w „Królowej” przyniosły angielskiej aktorce Oskara. Mirren jako królowa to chyba jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących kobiecych ról 2006 roku. Fajne terenowe auta z reguły kojarzy się z facetem na kierownicą. Alternatywą dla takiego obrazu jest królowa Elżbieta II za „sterami” ciemno zielonego Land Rovera Defendera. Spartańska 110-ka doskonale kontrastuje z majestatem Jej Królewskiej Mości.
Kolejnym autem, na które warto zwrócić uwagę, jest pochodzący z teledysku grupy „Gorillaz”„Stylo”, stylowy Chevrolet El Camino (1968). Sportowy pickup w tym klipie naprawdę robi wrażenie. W scenie pościgowej, w tej nietuzinkowej maszynie zasiada osoba, która chyba najlepiej się nadaje do roli twardziela z potężną „klamką” w dłoni – czyli Bruce Willys.
Każdy, kto śledzi karierę Quentina Tarantino, pamięta pierwszą część, w której pojawił się pojazd o wymownej nazwie – „Pussy Wagon”. Żółty pickup prowokator to Chevrolet C2500 z 1997 roku.

Popularna seria telewizyjna „Strażnik Teksasu” w pierwszej połowie lat 90. dotarła także do Polski

Na koniec wspomnimy o popularnej serii TV – „Strażnik Teksasu”. W rolę Cordella Walkera wcielił się Chuck Norris. Nieskalany stróż prawa walczy ze wszystkimi formami przestępczości. Jak na każdego bohatera przystało, i on ma swojego pomocnika, a w zasadzie dwóch. Pierwszy z nich to Jimmy Trivette. Zaś drugi to Dodge Ram 1500. Amerykański pickup miał sporo pracy przy tym serialu. Niemalże każdy odcinek obfitował w żwawe sceny pościgu, które oczywiście kończyły się pełnym sukcesem teksańskich stróżów porządku.

Dodge Ram 1500 drugiej generacji dzięki popularnemu serialowi z Chuckiem Norrisem zyskał jeszcze większą popularność

007

Mówimy – Agent 007, myślimy – Aston Martin. Prawdopodobnie nie ma marki pasującej lepiej do cech charakteru i działania Agenta Jej Królewskiej Mości. W popkulturowej ikonie znalazło się jednak miejsce dla innych pojazdów. Oczywiście bardzo brytyjskich: Jaguara i Land Rovera. Nas interesuje ten drugi, a w szczególności klasyczny Defender. Bodaj najważniejszą filmową rolę dostał w ostatniej produkcji 007 – „Skyfall”. Defendera 110 Double Cab Pickup i prowadzącą go agentkę Eve (Naomie Harris) możemy zobaczyć już na początku filmu. W pięknej scenerii stambulskich zaułków i innych tureckich klimatów, Defender dostaje nieźle w kość. Mimo że pomięty i postrzelany – daje radę.
Filmowy egzemplarz zrobił nie tylko aktorską karierę. Był prezentowany na stoisku Land Rovera na salonie samochodowym w Paryżu jesienią 2012 roku, a także… przy Brompton Road w domu handlowym Harrodsa.

Artykuł archiwalny z numeru 2/2013

...a może to też Cię zainteresuje:

AKADEMIA 4x4 - SKLEP.OFF-ROAD.PL
MAGAZYN OFF-ROAD PL
PRZYGODY