OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Grzegorz Baran i Rafał Marton – jedyna Polska załoga ciężarowa w Rajdzie Dakar.

Grzegorz Baran i Rafał Marton są już w Argentynie gdzie aklimatyzują się i odliczają dni do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia w świecie motorsportu. Dakar 2011 jest trzecim wspólnym startem załogi MAN-a, a zarazem 7 w karierze Rafała i 5 Grzegorza. Jedyna Polska obsada w kategorii ciężarowej, która ubiegłoroczną edycję ukończyła na 20 miejscu, otrzymała numer 546. Team Speed Factory, podobnie jak poprzednio, wystartuje 530konnym MAN-em TGA, którego prędkość maksymalna została ograniczona do 150km/h. Tegoroczna edycja Dakaru przyciągnęła ponad 20 % więcej zawodników we wszystkich klasach. Najcięższa kategoria, którą poprzednio ukończyło 28 spośród 52  ciężarówek liczy obecnie 68 ekip. W stosunku do ubiegłych odsłon trasa została nieco zmodernizowana, będzie więcej piachu, wydm Atacamy, trudniej.

Grzegorz Baran (kierowca): – Chciałbym abyśmy w tym roku ponownie osiągnęli metę i mieli jak najmniej awarii. O rywalizacji z czołówką nie mamy co marzyć bo od wielu lat króluje fabryka i nic nie jest w stanie tego zmienić. Dakar jest dla mnie cenną przygodą, maratonem któremu towarzyszy niezwykła atmosfera. Mnóstwo kilometrów, trudnego do pokonania terenu, zmiennych warunków geograficznych i atmosferycznych sprawia, że rywalizacja w tej imprezie należy do ekstremalnie trudnych. Postaramy się jechać rozważnie i nie podejmować zbytniego ryzyka. Priorytetem jest znaleźć się na mecie w Buenos 16 stycznia.

Rafał Marton (pilot): – Jesteśmy w świetnej formie, dobrze przygotowani i bardzo optymistycznie nastawieni. Na ten rajd, czekaliśmy cały rok, poświęcając mnóstwo czasu na przygotowania i treningi. Mamy już trochę doświadczenia i doskonale wiemy, że to morderczy maraton i każdy błąd może drogo kosztować. W tym roku  mamy znacznie mniejszy budżet, nasza załoga jest dwuosobowa więc na pewno będzie trudniej. Teraz musimy skoncentrować się na tym co jest dla nas najważniejsze – mecie. Pozdrawiamy wszystkich, którzy kibicują i trzymają za nas kciuki. Nasz start jest możliwy dzięki sponsorom: Chengdu Rural Commercial Bank, Speed Factory, SKF, Budner, Miasto Zamość.

Rajd Dakar rozpocznie się 1 i potrwa do 16 stycznia. W tym czasie zawodnicy pokonają 9000 kilometrów przez terytoria Argentyny i Chile. Trzynaście odcinków specjalnych o łącznej długości 5 tyś kilometrów poprowadzono po piachach i wydmach Atacamy, górzystych Andach i równinach Patagonii . Tylko jeden dzień, 8 stycznia, będzie wolny od rywalizacji. Na liście startowej jest 430 ekip z 51 krajów: 68 ciężarówek, 183 motocykle, 33 quady, 146 samochodów.

MAN TGA:
Długość: 6 m.
Szerokość: 3,5 m.
Rozstaw osi: między przednią a tylną osią – 3,9 m, szerokość – 2,08 m.
Silnik: 6-rzędowy, diesel, pojemność 12419 ccm, 530 KM.
Skrzynia biegów: ZF, 16-biegowa i dwa wsteczne biegi.
Sprzęgło: jedno tarczowe, suche wzmacniane.
Zawieszenie: specyfikacja MAN Motorsport.
Hamulce: bębnowe, pneumatyczne.
Zbiornik paliwa: 2 zbiorniki, każdy po 410 l. 
Waga: 7,5 t (10 t – waga ciężarówki gotowej do startu).
Prędkość maksymalna: 150 km/h.

Informacja: Paweł Rosłoń


...a może to też Cię zainteresuje:

Toyota Tundra Red Dragon

Czerwony smok Produkowana od 1999 roku w koncernie Toyoty Tundra niezmiennie poraża rozmiarami, nie pozwalając przejść obok siebie obojętnie. Co

Czytaj dalej >>