OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Najdalej wysunięty na północ punkt Australii zdobyty!

Po przebyciu powrotnej drogi z Iron Range National Park, ekipa Campus Australia Expedition 2010 zatrzymała się na upragniony odpoczynek w cywilizowanym miejscu, czyli na campingu przy Archer River Roadhouse, słynącym w okolicy z wielkich i bardzo smacznych steków. Niestety dotarli już zbyt późno, aby delektować się specjałami tamtejszej kuchni. Warto zaznaczyć, że stwierdzenie „zbyt późno” może wprawić w zdziwienie większość mieszkańców Starego Kontynentu, bo tu w Australii oznacza to godzinę 20:00, po której zamiera życie kulinarne

W czwartek, uczestnicy ekspedycji ruszyli w dalszą drogę z zamiarem dotarcia do Cape Melville i Melville National Park, który jest drugim co do wielkości lasem deszczowym Australii. Niestety, krótko po opuszczeniu Archer River Roadhouse, auto zaczęło wydawać bardzo podejrzane, klekoczące dźwięki. Najprawdopodobniej, skrzynia biegów, pomimo generalnego remontu przed wyprawą, nie wytrzymała przeciążeń, związanych z trudnymi przeprawami oraz pionowymi podjazdami. Winne było łożysko, którego zewnętrzna część zaczęła się obracać. Musieli więc zrewidować dalsze plany w zakresie trasy i wybrali łatwiejszy szlak przez otulinę Lakefield National Park, Cooktown do Daintree, który jest równie ciekawym skrawkiem lasu deszczowego, ale za to położonym tuż nad brzegiem oceanu.

Lakefield National Park to oaza najróżniejszych gatunków zwierząt, żyjących w lasach tropikalnych otaczających kilkadziesiąt rzek, strumieni i jezior. Ten ogromny park narodowy, rozpościerający się na powierzchni ponad 50 tys. km2 jest także naturalnym siedliskiem krokodyli słodko- i słonowodnych, które są tu objęte programem konserwacji gatunku. Dlatego też członkowie wyprawy, pomimo awarii samochodu, postanowili zakosztować atmosfery tego największego rezerwatu na Cape York i zatrzymać się na nocleg nad brzegiem jednego z jezior w pobliżu drogi zwanej Battle Camp Road.

Po drodze nad Lake Emma, gdzie postanowili rozbić obóz, zatrzymali się w Old Laura Homestead, aby zobaczyć typową samowystarczalną farmę sprzed 100 lat. Lake Emma to urocze jeziorko utworzone przez wody Normanby River, porośnięte dookoła gęstą, wysoką trawą. Obozowisko rozbili w rozsądnej odległości od wody, będącej schronieniem krokodyli i zaczęli przygotowanie kolacji. Po chwili zauważyli jednak, że nie byli tam sami. Drzewo, pod którym rozstawili stolik było jadłodajnią olbrzymich, owocożernych nietoperzy, które nie tylko nie bały się ludzi, ale podlatywały dość blisko uczestników ekspedycji w poszukiwaniu smakołyków.

{gallery}campus12{/gallery}
 

Po opuszczeniu obozowiska w Lakefield National Park, ruszyli dalej w kierunku Daintree. Pierwszym przystankiem na trasie było Cooktown. Jest to historyczne miasteczko położone w miejscu, w którym w 1770 roku wylądował kapitan James Cook. Jego statek Endeavour prawie zatonął w drodze na Tahiti, gdy próbował przepłynąć w okolicy Cape Tribulation. Kolejne dwa miesiące kapitan Cook spędził na naprawianiu swojego statku, aby wreszcie udać się w dalszą drogę. Od tego czasu aż do końca dziewiętnastego wieku ten naturalny port był opustoszały. Dopiero w czasach „gorączki złota” miasto rozkwitło.

Po opuszczeniu miasta, udaliy się powoli w kierunku Daintree. Po drodze okazało się, że auto coraz gorzej znosi jakiekolwiek wzniesienia. Każdy pagórek musieli pokonywać na redukcji, aby go nie dobić. Do tego druga, czyli prawa przednia sprężyna Dobinson’a, postanowiła w najmniej oczekiwanym momencie, pęknąć w kolejnym miejscu, umilając podróż ekipie łomotaniem na każdym zakręcie.

Wreszcie dotarli do Daintree, gdzie postanowili zatrzymać się na całą niedzielę, aby dokonać niezbędnych drobnych napraw auta. Poza tym samochód po setkach kilometrów australijskich dróg i bezdroży domagał się pilnie gruntownego czyszczenia. Miejsce, które wybrali na obozowisko było najdzikszym campingiem w okolicy, dzięki czemu członkowie wyprawy mieli możliwość spędzić noc w lesie tropikalnym z własnym dostępem do plaży.


Informacja: Campus Australia Expedition

...a może to też Cię zainteresuje:

Duże i ciężkie terenówki wymagają ogromnych momentów obrotowych i mocy
Rodzaje silników

Benzyna czy diesel?  W ponad 100-letniej historii motoryzacji niewiele zmieniło się pod względem rodzajów dostępnych silników. Nadal dominują dwa typy

Czytaj dalej >>