OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Elektryczna terenówka. Bollinger B1

Wydawałoby się, że prym w produkcji samochodów z napędem elektrycznym wiedzie Tesla, jednak inni producenci nie zasypiają gruszek w popiele i również próbują swoich sił w tej dziedzinie. Przykładem może być Bollinger Motors, czyli niewielka, amerykańska firma założona w 2014 roku. Na razie portfolio producenta jest dosyć skromne, bo figuruje w nim jedynie prototyp terenówki z napędem elektrycznym, ale być może sytuacja ta niedługo ulegnie zmianie.

Nadwozie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wspomniany koncept jest połączeniem słynnego Defendera z Wranglerem i Willysem – jego podwozie jest kanciaste i pozbawione wszelkich ozdobników, do których przyzwyczaiły nas dominujące na rynku SUV-y.

Wnętrze

Podobnie wygląda wnętrze. Tam również na próżno szukać udogodnień i luksusów. W kabinie brak dotykowych wyświetlaczy, elektrycznych szyb czy zegarów o dziwnych kształtach. Są za to proste pokrętła, radio i… wskaźniki naładowania baterii, gdyż do napędu Bollingera służą dwie jednostki elektryczne o łącznej mocy 360 KM. Zasięg pojazdu określono na 193 km w przypadku baterii o pojemności 60 kWh oraz na 320 km, gdy klient zdecyduje się na wariant z baterią o pojemności 100 kWh. Moc układu napędowego ma być przekazywana na wszystkie koła – jak na prawdziwą terenówkę przystało. Również geometria pojazdu nie będzie przysparzała powodów do narzekań (prześwit – 40 cm, kąt natarcia – 56 stopni, kąt zejścia – 53 stopnie).

Pick-up

Na tym walory tej elektrycznej terenówki się nie kończą, bowiem pojazd można sprawnie przerobić na pickupa – wystarczy usunąć tylne fotele, drzwi oraz dach. Taki zabieg znacząco zwiększa możliwości transportowe pojazdu, co z pewnością docenią osoby wykorzystujące Bollingera do pracy.

Koszt

Pierwsze elektryczne terenówki mają trafić do klientów na początku 2019 roku. Obecnie firma prowadzi zapisy i przyjmuje opłaty rezerwacyjne w wysokości 1 000 $. Ostateczne ceny pojazdu nie zostały jeszcze ustalone, ale spekuluje się, że Bollinger B1 będzie kosztował około 60 000 $

 

Kanał Bollinger Motors na YT.
https://www.youtube.com/channel/UCzLZmOd8gunUw7UPTMdDM4g/videos

 

https://www.youtube.com/watch?v=E4f-ogepkug

...a może to też Cię zainteresuje:

Gadżety

1. Klean Kanteen Classic testowane przez OFF-ROAD PL Oferta bidonów i kubków termicznych jest bardzo bogata. Wśród wielu produktów wyróżniają

Czytaj dalej >>