OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Złotowszczyzna

Złotowszczyzna

Zabieramy was w okolice Złotowszczyzny aby podróżując szutrówkami i duktami odkryć lokalne specjały jak i pozostałości militarnej przeszłości okolicy.

AUTOR I ZDJĘCIA: Overlancrew
Złotowszczyzna. O wyjeździe przeczytasz też w Magazynie OFF-ROAD PL nr 7-8 2022 (244

Sery i Debrzno

Pierwszym przystankiem na naszej trasie jest gospodarstwo Serki z Ługów – lokalna, rodzinna serowarnia z niepowtarzalnym smakiem serów, ręcznie produkowanym nabiałem i masłem. Kolejny przystanek robimy w Debrznie, Park Lotników Polskich to urokliwe miejsce gdzie pośród kwiatów i krzewów górują samoloty MiG 21MF oraz PZL TS-11 Iskra z oznaczeniami 9. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Debrzna, który wchodził w skład 4. Pomorskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego a wywodził się kadrowo ze stacjonującego tutaj wcześniej 11. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, o randze tej jednostki niech świadczy fakt iż jako trzecia w Polsce otrzymała na wyposażenie naddźwiękowe MiG 21. Po udaniu się w obręb dobrze zachowanego fragmentu murów miejskich, zrewitalizowanym deptakiem udajemy się na spacer do XIV wieku – czasu gdy Debrzno odgrywało ważną rolę w systemie obronnym Państwa Zakonu Krzyżackiego. Ufortyfikowane miasto z ceglanymi murami na granitowych cokołach, wyposażone w 11 baszt skutecznie strzegło okolicy. Dziś pozostała tylko jedna baszta zwana Basztą Czarownic lub Basztą Młyńską.

Zamów prenumeratę Magazynu OFF-ROAD PL!

Lotnisko

Kolejny etap naszej podroży odkrywa pozostałości po pobliskim lotnisku wojskowym, lotnisku wyjątkowym, to właśnie ten obiekt jako 9 PLM w dniu 25.09.1968r. przyjął na stan 12 nowych maszyn MiG 21 PFM z literą N przed numerem bocznym, gdzie litera N oznaczała przystosowanie do ataku bronią jądrową – po pewnym czasie trzy maszyny przekazano do 2. PLM w Goleniowie a pozostałe 9 służyło w Debrznie do rozformowania Pułku w 1989r. Jednostka wojskowa na terenie lotniska została rozformowana w 1993r. a obiekty przekazane AMW, które sukcesywnie wyprzedaje pozostałości obiektu. Dziś opustoszałe i zdewastowane budowle nadal zdradzają swój charakter i funkcję, na terenie byłego lotniska znajdziemy budynek łączności z wieżą kierowania lotami, schronohangary, olbrzymi hangar remontowy, zbiorniki paliwa, inne mniejsze obiekty infrastruktury oraz koszarowce. Kolejne dukty doprowadzają nas poprzez Izbę Pamięci w Lipce, zabytkowy park dworski do wsi Zakrzewo. Cennym zabytkiem osady ze względu na jego historyczne znaczenie jest Dom Polski wzniesiony 1935 r. Zbudowany ze składek członków Związku Polaków w Niemczech, z dniem otwarcia i i poświęcenia 30 czerwca 1935 roku stał się on ośrodkiem polskiego życia społeczno-kulturalnego V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Wewnątrz obiektu – w Sali Rodła, znajdują się cenne malowidła (freski) autorstwa Janiny Kłopockiej (autorki Znaku Rodła) przedstawiające ,,Polski rok obrzędowy”. Dom Polski w Zakrzewie jest 77-letnią, najstarszą instytucją kultury w północnej Wielkopolsce, mającą swoje szczególne miejsce na historycznej i współczesnej mapie Krajny i Pogranicza. Dom Polski był i jest świadectwem wiary i walki o wolność, który mimo trudów trwał niezmiennie na stanowisku obrońcy wartości historycznych i kulturowych.

Start do wielkiej przygody: AKADEMIA 4×4 – zamów teraz!

Kujanki

Z Zakrzewa docieramy do miejscowości Kujanki, małej osady otoczonej lasami oraz jeziorem Borowno. To tutaj w kameralnym otoczeniu znajduje się Gościniec Poziomka z tradycyjną polską kuchnią oraz wyjątkowym, świeżym
piwem prosto z tanka, Pils, Ciemne, Poziomkowe, niepasteryzowane, naturalnie mętne i wyjątkowe w smaku.

Nad Gwdą

Dalsza droga pomiędzy polami i lasami tej części Krajny doprowadza nas do miejsca biwakowego nad rzeką Gwdą – sielskiej miejscówki nad brzegiem rzeki, idealnej do rozbicia namiotu i podziwianiu nocnego nieba przy ognisku.

A wiesz, że jesteśmy też na TikTok-u?

...a może to też Cię zainteresuje: