OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Nie ma lipy. Volkswagen T6 Rockton Expedition 2.0 TDI 4MOTION

W sektorze aut dostawczo-osobowych aż prosi się o szerszą ofertę mocno uterenowionych wersji. Volkswagen dojrzał tę lukę i opracował ciekawego Rocktona. Dowóz pracowników na budowę czy przewiezienie gości do ciężko dostępnego hotelu w górach – to tylko niektóre z możliwych przeznaczeń tej maszyny. Rockton, mimo że zabójczą popularnością nie grzeszy, dobrze że powstał.

 

Kilka generacji wstecz

Stare, poczciwe T-trójki Syncro pozytywnie wpisały się w pamięć off-roadowców. Wykorzystywały konstrukcję z silnikiem umieszczonym z tyłu pojazdu. Takie rozwiązanie zapewniało równomierny rozkład obciążeń. Wzrastające rygory bezpieczeństwa wymuszały też rezygnację ze sztywnego i wysokiego przodu, miażdżącego w zderzeniach czołowych nawet tak solidne osobówki jak Volvo. T3 Syncro był wymarzonym pojazdem do dalekich podróży. Od początku wykorzystywano to do działań promocyjnych. W 1985 roku Gerhard Plattner objechał T3 kulę ziemską w czasie 80 dni. Innym wyczynem tego kierowcy była podróż trasą transamerykańską z Alaski, przez dorzecze Amazonki, aż do Ziemi Ognistej.

W porównaniu do T3, jego następca stanowił prawdziwą rewolucję konstrukcyjną za sprawą totalnej zmiany układu napędowego. Zamiast tylnego wzdłużnego, zastosowano przedni poprzeczny, co spowodowało cofnięcie przednich miejsc za przednią oś. Piąta generacja Transportera została zaprezentowana 3 marca 2003 roku. Utrzymała oczywiście silnik z przodu, ale nie przedstawiono wersji Syncro. Zamiast tego, użyto układu 4MOTION, w którym sprzęgło lepkościowe ustąpiło miejsca nowocześniejszemu rozwiązaniu – systemowi Haldex.

W 2009 roku T5 przeszło facelifting. Napęd 4MOTION skojarzono ze skrzynią DSG. Pojawiły się także nowe silniki 2.0 TDI. Obecnie sprzedawane transportery teoretycznie można uznać za piątą generację, jednak od 2003 roku, w serii T zaszło sporo zmian. Odmiana Rockton jeszcze bardziej odbiega od standardowej piątki z początku produkcji. Stąd oznaczenie T6 jest jak najbardziej na miejscu.

 

 

 

Rockton

Do tej pory w salonie VW każdy mógł sobie zażyczyć delikatnie uterenowionego Transportera. Zwiększenie prześwitu, dodatkowe osłony podwozia, napęd na dwie osie – lista „ekstrasów” zbyt długa nie była. Brakowało typowo terenowej wersji serii T. I w końcu pojawiła się. Rockton to solidna i wyjątkowo „konkretna” pozycja na liście produktów Volkswagena. Transport siedmiu pasażerów i bagażu w warunkach terenowych łatwiejszy być już chyb

...a może to też Cię zainteresuje:

Show-car z charakterem

Nissan Patrol to doskonała baza do budowy „wyprawówki”. Napęd, solidna konstrukcja kuszą swoim wykonaniem i dlatego ilość zmodyfikowanych Patroli jest

Czytaj dalej >>