OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Śladami Insurekcji Kościuszkowskiej. Mazowiecka Włóczęga.

glowna

Co sobotnia Mazowiecka Włóczęga to nie tylko jazda według roadbooka, to nie tylko pokonywanie mniej lub bardziej trudnej trasy. To poznawanie historii, zabytków i pięknych miejsc Mazowsza. Ta Włóczęga, podobnie jak wszystkie, była okazją na spędzenia jednego dnia na przygodzie, na poznawaniu nowego, odkrywaniu dróg, miejsc. A wszystko to w ciągu jednego dnia, wspólnie, rodzinnie. Wystarczy po prostu rano wstać i pojechać.

Zaczęliśmy, jak zawsze, pysznym śniadaniem, a po rozdaniu roadbooków ruszyliśmy na trasę. Tym razem motywem przewodnim była Insurekcja Kościuszkowska, czyli szlak prowadził nas w stronę Maciejowic, miejsca kluczowej bitwy, która zdecydowała o upadku powstania i całkowitej utracie niepodległości na ponad 100 lat. W roadbooku nasi Goście mają również przewodnik opisujący najciekawsze, najbardziej interesujące miejsca na trasie (oczywiście według naszego subiektywnego wyboru). Poruszając się możliwe daleko od asfaltowych nawierzchni ruszyliśmy z Góry Kalwarii w stronę wspomnianych Maciejowic. Najpierw wzdłuż leniwego obecnie nurtu Wisły, przez klimatyczny ryneczek w Maciejowicach, pole bitwy, a następnie miejsce, w którym Rosjanie pojmali do niewoli rannego Kościuszkę.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy przepiękny drewniany kościół z XVIII wieku, jeden z nielicznych zachowanych na Mazowszu, z pięknym wnętrzem, które niestety nieczęsto udaje się zwiedzić.

Dzięki pogodzie gruntowe drogi stały się nagle grząskimi traktami, które przysporzyły sporo radości z posiadania napędu 4×4 i sporo zabawy wszystkim uczestnikom.
Nasza jednodniowa przygoda zakończyła się posiłkiem w kameralnej drewnianej karczmie, w której na naszych Gości zawsze czekają pyszne pajdy chleba ze smalcem i zupa, nie wspominając o napitkach wszelakich. Potem dłuższe i krótsze rozmowy, wspomnienia minionego już dnia. Dnia na przepięknej mazowieckiej równinie.

Uwielbiamy soboty, uwielbiamy Mazowsze i pokazywanie go naszym Gościom. Śmiejemy się, że jesteśmy jak zabytkowy, historyczny tramwaj, który co sobota zaprasza na przejażdżkę w zupełnie inne terenowo-historyczne klimaty. Zapraszamy na kolejne przejażdżki.

Autor: Ania i Kosa, Zdjęcia: autorzy

...a może to też Cię zainteresuje: