OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Pinin(farina). Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 GDI Turbo

Pajero Pinin to rezultat współpracy podjętej w 1997 r. pomiędzy Mitsubishi a Pininfariną. Prezentowana wersja pochodzi z 2003 r. Żwawy, dynamiczny pojazd z turbodoładowaną jednostką benzynową 1.8 jest dobrą bazą do tuningu.

W 1999 roku w Genewie podczas międzynarodowego salonu samochodowego przedstawiono zeuropeizowane wcielenie modelu iO, znanego też po nazwą Pajero Pinin. Pojazd w zasadzie nie różnił się od swego japońskiego protoplasty. Auto dostępne było w dwóch wariantach –pięcioosobowej, pięciodrzwiowej wersji długiej i krótkiej trzydrzwiowej dla czterech osób. W samochodach stosowano silniki benzynowe 1,6; 1,8 i 2,0 l (także z doładowaniem) współpracujące zarówno ze skrzyniami ręcznymi, jaki i automatami. Do wybory były wersje z prostą, jednobiegową skrzynią rozdzielczą oraz z „pełnowartościową” Super Select. Do naszych rąk trafiła pięciodrzwiowa wersja 1.8 turbo z automatem oraz terenowym napędem Super Select.

Napęd

Dzięki bardzo dobrej skrzyni rozdzielczej nie trzeba było nadmiernie ingerować w układ dystrybucji napędu. Jednak zmiany, choć delikatne są zauważalne. Pierwotnie przełożenie przekładni głównej wynosiło 4,636. Obecnie ten parametr wynosi 4,875. Kierowca może polegać na pełnej blokadzie centralnego mechanizmu różnicowego. Z tyłu umieszczono dyfer typu LSD, z przodu elektronicznie sterowany eLSD.

Zawieszenie i nadwozie

Prześwit poprzeczny pojazdu wzrósł do 282 mm (pierwotnie wynosił 200 mm). Sama zmiana kół dodała 50 mm. Standardowe ogumienie zostało zastąpione innym w rozmiarze 245/70 R16 (średnica koła – 29,5”). Seryjnie do Pinina montowane są opony 215/65 R16. Aby móc zainstalować większe koła, rozbudowano nadkola. Dwucalowy lift zwiększył potencjał terenowy Pinina. Ale to nie wszystko. Na zmianie zyskała również strona wizualna – teraz samochód budzi większy respekt. Standardowe amortyzatory poszły w odstawkę. Ich miejsce zajęły wyczynowe elementy firmy [su_tooltip style=”green” position=”north” size=”1″ content=”Ralliart to nadworny tuner Mitsubishi. Właśnie ten zespół przygotowuje samochody producenta zarówno do najcięższych zadań (np. Dakar), jak i lżejsze, sportowe motoryzacyjne „kompozycje”.” class=”dymek”]Ralliart*[/su_tooltip] (z regulacją stopnia tłumienia).
Niektórym układ ABS przeszkadza podczas jazdy, dlatego w tym aucie umożliwiono jego ręczną dezaktywację. Pierwotnie samochód nie był wyposażony w hak holowniczy. Teraz jest i spisuje się znakomicie. Pinin często służy jako holownik.
W kabinie wiele się nie zmieniło. Na konsoli środkowej pojawił się duży panel multimedialny. Został on sprzężony z komputerem pokładowym. Ponadto system ma stały dostęp do Internetu. Pojawiła się również nawigacja. Dodatek współpracuje z tylną kamerą, która ułatwia manewry na parkingu.

Rdzeń

Nadwozie to samonośna, a w zasadzie półsamonośna, konstrukcja. Przy budowie Pajero wykorzystano wykonaną z wytłoczek stalowych i połączoną z resztą nadwozia pseudoramę. W konstrukcji postawiono głównie na sztywność nadwozia i zapewnienie jadącym maksimum bezpieczeństwa podczas ewentualnego zderzenia. Takie rozwiązanie nieźle sprawdza się podczas rajdów.

Potencjał

W miarę mocny, turbodoładowany silnik bardzo dobrze sprawdza się w tym aucie. Moc 160 KM i moment 220 Nm wystarczają do zabawy w terenie. Fabryczna jednostka napędowa została w zasadzie nienaruszona. Jedyną ingerencją była modyfikacja turbosprężarki. Nieznacznie zwiększono ciśnienie turbiny. Dobre osiągi samochodu wymusiły zastosowanie czterech tarcz hamulcowych. Możemy również spotkać wersję Pajero wyposażoną z tyłu bębny.
Silnik sparowano – jak już wspomniałem – z automatyczną skrzynią. Ta prosta, 4-stopniowa przekładnia cechuje się niezawodnością. Jak na dość starą konstrukcję, nieźle się spisuje podczas sportowej jazdy.

Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 GDI Turbo

SILNIK
1.8: z zapłonem iskrowym, układ i liczba cylindrów – R4, turbosprężarka, chłodnica powietrza doładowującego, pojemność skokowa – 1 834 cm3, umieszczony wzdłużnie, wtrysk wielopunktowy, rozrząd – SOHC, 16-zaworowy, moc maksymalna – 160 KM (118 kW) przy 5 200 obr./min, maksymalny moment obrotowy – 220 Nm przy 3 500 obr./min, stopień sprężania – 10:1
SKRZYNIA BIEGÓW
automatyczna, 4-stopniowa, o przełożeniach: I – 2,826; II – 1,493; III – 1,000; IV – 0,730; R – 2,703
SKRZYNIA ROZDZIELCZA
dwubiegowa, stały napęd kół tylnych, przedni napęd ręcznie dołączany, przełożenie przekładni głównej – 4,875, przełożenie L – 1,548; przełożenie H – 1,000
ZAWIESZENIE PRZEDNIE
niezależne, kolumny MacPhersona, amortyzatory teleskopowe, sprężyny śrubowe, drążek stabilizacyjny
ZAWIESZENIE TYLNE
zależne, sztywny most, drążki prowadzące, sprężyny śrubowe, drążek stabilizacyjny
UKŁAD HAMULCOWY
przód – tarcze wentylowane, tył – tarcze, ABS+EBD
UKŁAD KIEROWNICZY
zębatkowy, wspomagany elektrycznie
KOŁA
opony Yokohama Geolander A/T-S, obręcze ze stopu metali lekkich
NADWOZIE
samonośne, typu kombi, pięcioosobowe
WYMIARY, MASY
długość x szerokość x wysokość – 4 035 x 1 680 x 1 735 mm, rozstaw osi – 2 450 mm, rozstaw kół (przód / tył) – 1 435 / 1 445 mm, prześwit – 282 mm, kąt natarcia / zejścia / rampowy – 33° / 38° / 21°, masa własna – 1 410 kg,k promień zawracania – 5,2 m
OSIĄGI
średnie zużycie paliwa – 13 l/100 km

 

Autor: Dima Kowaliow
Zdjęcia: archiwum autora

...a może to też Cię zainteresuje:

Od 1999 do 2019

Dwudziestolecie w technice Dwadzieścia lat w technice i technologii motoryzacyjnej to wystarczająco długi czas, by zauważyć pewne trendy i ich

Czytaj dalej >>