OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Pick-up na nowo – Volkswagen Amarok

To, jak konstruować pick-upa, wiadomo od dawna. Schemat jego konstrukcji utrwalony został przez wiele firm, dlatego zaprojektowanie od nowa takiego samochodu przez Volkswagena było zagadką – co też zmieni w tym schemacie albo też – jak go jeszcze bardziej udoskonali.

Temat użytkowego pojazdu z otwartą skrzynią ładunkową nie jest Volkswagenowi obcy. W końcu dostępny jest taki np. Transporter DoKa albo południowoamerykański Saveiro. W historii był jeszcze dostępny także w Europie Caddy Pickup oraz Taro. Ten ostatni był w zasadzie Toyotą Hilux ze znaczkiem VW i to może być pewnym tropem w szukaniu założeń konstrukcyjnych inżynierów VAG. Jak chwali się producent, Amarok jest najnowocześniejszym pick-upem na świecie. Byłoby dziwne, gdyby Volkswagen nie wykorzystał okazji, że wszyscy jego konkurenci są już dobrych kilka lat na rynku, co w języku marketingowym przekłada się na słowo – „sprawdzone”. Pierwszy rzut oka na podwozie Amaroka pokazuje, że projektanci postawili właśnie na sprawdzone rozwiązania, unowocześniając je tam, gdzie chcą klienci, eliminując jednocześnie niepotrzebne ryzyko. Ramowe podwozie z niezależnym przodem i sztywnym tylnym mostem to kanon, którego nie naruszono. Nowoczesność objawić się ma nie tylko w świeżym wyglądzie, ale i w bardzo dobrych parametrach użytkowych. Ta strategia doskonale wpisuje się w to, czego spodziewamy się od Volkswagena.

Nadwozie
Stylistyka pojazdów użytkowych nie jest pierwszorzędnym kryterium i szukając oryginalności można łatwo stworzyć coś kontrowersyjnego, co wcale nie musi przysporzyć klientów. Styliści Amaroka skorzystali więc z gotowej linii wzorniczej, której DNA jest widoczne w każdym nowym Volkswagenie. Przód nie różni się więc niczym od Golfa – poza oczywiście wielkością. Trzeba przyznać, że choć Amarok nie jest najdłuższym pick-upem swej klasy, to jego szerokość jest całkiem spora – 1 950 mm. To znacznie więcej niż w Hiluksie, którego poprzednia generacja była przecież kiedyś bazą dla Taro. Ponad trzymetrowy rozstaw osi jest już standardem w klasie, podobnie jak długość – 5 260 mm.

 

 

 

 

 

Środek
Wnętrze Amaroka prezentuje się świeżo, ale mniej volkswagenowo niż karoseria. Trudno wyrokować ze zdjęć, jaka jest jakość użytych materiałów, ale trudno przypuszczać, by w użytkowym aucie były one za dobre. Pojedyncze wielkie połacie plastiku ułatwiają montaż redukując liczbę miejsc styku, do których jakości możnaby się przyczepić. Prostocie wystroju wnętrza dorównuje bazowy poziom wyposażenia – ręczna jest obsługa okien, zamków i lusterek. Z zewnątrz tego „golasa” można będzie poznać po nielakierowanych lusterkach, klamkach i przednim zderzaku.

Średni poziom wyposażenia to Trendline, który na zewnątrz objawia się większą ilością lakieru na karoserii i felgami ze stopu lekkiego oraz elektrycznym sterowaniem w środku. Pojawia się w nim radioodtwarzacz CD, komputer pokładowy i półautomatyczna klimatyzacja. Wreszcie topowy, świecący chromami Amarok Highline, ma wyposażenie dorównujące osobówkom: automatyczna klimatyzacja, wysokiej jakości sprzęt audio i lepszej jakości tapicerka oraz kontrastowy względem nadwozia kolor deski rozdzielczej.

Użytkowo
Ponieważ Amarok w zasadzie nie wyróżnia się od konkurentów jakimś szczególnym rozwiązaniem w standardzie konstrukcyjnym, powstał więc problem: czym wybić się ponad ten standard? Skupiono się na pojemności skrzyni ładunkowej. Dzięki dużej szerokości Amaroka i szerokiemu rozstawowi kół można było uzyskać nie tylko najszerszą ładownię – 1 620 mm, ale na dodatek największy odstęp pomiędzy wnękami kół – 1 222 mm. Pogoń za milimetrami może wydawać się jałowa jedynie do chwili, gdy okaże się, że można tam umieścić paletę. Amarok jest w tej chwili jedynym pick-upem średniej klasy, który może pomieścić europalety (1,2 x 0,8 m) w poprzek ładowni. Trzeba dodać, że jej długość ładowni: 1 555 mm w przypadku kabiny Double Cab, to doskonały wynik. Pochwalić też trzeba sporą ładowność – 1,15 tony i imponujące możliwości holownicze – na hak można podpiąć nawet 2,8-tonową przyczepę. Uzyskano to przy stosunkowo niskiej masie: 1 882 kg (z kierowcą). Dostępne w Europie Amaroki z hakiem mają mieć seryjny ESP przystosowany do współpracy z przyczepą. Jest jeszcze cięższa odmiana – Heavy Duty, zbliżająca się do 2 ton, która jednak dzięki dodatkowym dwóm piórom resorów może obciążyć tylną oś nawet 1 860 kg bez ryzyka przeciążenia.

Napęd
Przy takim potencjale obciążalności zespół napędowy czeka spore wyzwanie. Mają mu podołać 4-cylindrowe wysokoprężne jednostki o nietypowej w tej klasie pojemności – tylko dwóch litrów. Mają one zmagać się z 2,5-litrową a nawet 3-litrową konkurencją. Wspomagają je jednak nowoczesne technologie, dzięki którym, przynajmniej na papierze, osiągane parametry są bardzo zachęcające. Na pierwszy ogień pójdzie TDI z systemem common rail i doładowaniem bi-turbo. Ich wysterowanie ustalono na poziomie 120 kW, czyli 163 KM i słusznych 400 Nm dostępnych już od 1 500 obr./min. Efektem downsizingu ma być też niższe zużycie paliwa na poziomie 7,6 litrów na 100 km jazdy Amarokiem 4×2. W drugim rzucie do oferty dojdzie słabszy silnik, w którym zamiast dwustopniowej turbosprężarki będzie turbina o regulowanej geometrii łopatek. Prostsza konstrukcja obniżyła osiągi do nadal akceptowalnych 90 kW mocy i 340 Nm momentu maksymalnego dostępnego od 2 000 obr./min. Słabsze osiągi nie przełożyły się jednak na znacząco niższe zużycie paliwa – 7,5 l/100 km. Tak więc przy 80-litrowym zbiorniku paliwa oba silniki pozwalają na podróże w granicach 1 000 km. Innym atutem Amaroka jest spełnienie normy Euro5 i poziom emisji CO2 poniżej 200 g/100 km.

Oba silniki będą współpracować z 6-biegową ręczną skrzynią biegów, z której napęd może być dalej przekazywany na trzy sposoby. Najtańszy jest napęd jedynie na tylną oś – bez skrzyni rozdzielczej. Druga opcja, interesująca zarówno off-roadowo jak i użytkowo, to klasyczny napęd 4×4 z dołączaniem przodu sprzęgłem kłowym i skrzynią redukcyjną. Wyróżniać się będzie znaczkiem 4Motion z czerwoną czwórką w napisie. Trzeci rodzaj napędu jest przeznaczony do bardziej osobowych zastosowań i przypomina to, co użyte jest w Audi Q7 i nowym Touaregu. Jest to system stałego napędu obu osi poprzez mechanizm różnicowy Torsen rozdzielający siłę napędową pomiędzy przód i tył w stosunku 40:60. Poznać go będzie można po symbolu 4Motion z czarną czwórką.

Niezależnie od rodzaju napędu elektronika będzie wspomagać trakcję przyhamowując ślizgające się koła, ale w opcji oferowana jest też prawdziwa 100% blokada tylnego mostu. Zanim dojdzie do konieczności jej użycia, kierowca może wspomagać się trybem off-road, który zmienia nastawy ESP, ASR i ABS, które przewidują wtedy nawierzchnie inne niż asfalt. Tryb ten działa już poniżej 100 km/h, a po zwolnieniu do 30 km/h można skorzystać z asystenta zjazdu z pochyłości. Tempo zjazdu może być wygodnie ustalane przez dodawanie gazu albo wciskanie hamulca.

Volkswagen Amarok 2.0 CRDTDI Biturbo– dane techniczno-eksploatacyjne

Silnik
2.0 CRTDI Biturbo – wysokoprężny, turbodoładowany, ilość i układ cylindrów – R4, pojemność skokowa – 1 986 cm3, moc maksymalna – 120 kW (163 KM) przy 4 000 obr./min, maksymalny moment obrotowy – 400 Nm w zakresie 1 500-2 000 obr./min
Skrzynia biegów
manualna, 6-biegowa
Skrzynia rozdzielcza
stały napęd tylnej osi (wersja 4×2), dwubiegowa skrzynia redukcyjna ze stałym napędem tylnej osi z dołączaniem napędu przodu (4MOTION), jednobiegowa skrzynia rozdzielcza se stałym napędem obu osi w stosunku przód:tył 40:60 przez mechanizm różnicowy Torsen (4MOTION), opcjonalna 100% blokada tylnego mechanizmu różnicowego
Zawieszenie przednie
niezależne: podwójne wahacze poprzeczne, sprężyny śrubowe, amortyzatory teleskopowe
Zawieszenie tylne
zależne: sztywny most napędowy, resory piórowe, amortyzatory teleskopowe
Koła jezdne
opony 205 R16C, 245/65 R17, 245/70 R16, 255/55 R19
Układ hamulcowy
hydrauliczny, dwuobwodowy, wspomaganie podciśninieniowe, ABS, ESP + ASR + EDS
Układ kierowniczy
wspomagany, przekładnia zębatkowa
Wymiary i objętości
rozstaw osi – 3 095 mm, rozstaw kół przód/tył – 1 648/1 644 mm, długość x szerokość x wysokość – 5 254 x 1 944 x 1 834 mm, skrzynia ładunkowa długość x szerokość (między wnękami kół) x wysokość – 1 555 x 1 620 (1 222) x 525 mm, minimalny prześwit poprzeczny – 249 mm, średnica zawracania – 12,95 m, kąt natarcia/rampowy/zejścia – 28/23/24º, pojemność zbiornika paliwa – 80 l
Masy
własna (z kierowcą) – 1 882 (1 993 – Heavy Duty) kg, dopuszczalna masa całkowita – 2 820 (3 040 – Heavy Duty) kg, masa przyczepy (z hamulcem/bez hamulca) – 2 800/750 kg
Osiągi
szybkość maksymalna – 181 km/h, przyspieszenie 0-100 km/h – 11,1 s, średnie zużycie paliwa – 7,8 l/100 km/h

 

{gallery}jazda/amaroknanowo/galeria{/gallery}
 

 

Autor: Michał Pierewicz Zdjęcia: Volkswagen, archiwum

 

...a może to też Cię zainteresuje: