OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Wytwórcy fortepianów dodali wirtuozerii wnętrzu nowego Lexusa RX

  • Firma Yamaha Fine Technologies została poproszona o nadanie niepowtarzalnego posmaku luksusu kabinie nowego Lexusa RX
  • Nowatorska technologia wytwarzania specjalnych, ciętych laserowo drewnianych wstawek w środkowej konsoli i panelach tapicerskich drzwi
  • Atmosfera wyjątkowej jakości i komfortu w kabinie RX, inspirowana japońską zasadą serdecznej gościnności – omotenashi

Dbając o najwyższą jakość, którą od dawna symbolizują jego samochody, Lexus ponownie zaprosił do współpracy specjalistów z firmy Yamaha mających doświadczenie w produkcji fortepianów. Dzięki temu mistrzowski kunszt wykonania, podziwiany w najwspanialszych salach koncertowych świata, można teraz spotkać w bardziej kameralnym miejscu – w nowym Lexusie RX.

 

 

Proces cięcia laserem, który jest wykorzystywany podczas budowy jednych z najbardziej ekskluzywnych instrumentów muzycznych, podkreśla wysoką jakość elementów z forniru znajdujących się w luksusowym wnętrzu SUV’a.

W przypadku wstawek w środkowej konsoli i panelach tapicerskich drzwi pozwolił on na uzyskanie niespotykanie równych linii cięcia, co umożliwiło ukazanie znajdującej się pod spodem warstwy aluminium; powstał w ten sposób rzucający się w oczy wzór złożony z linii, który swój charakter zawdzięcza silnemu kontrastowi między bogactwem drewna a chłodem metalu.  Uzyskany efekt podkreśla powłoka ochronna polerowana do wysokiego połysku.

Rozwiązanie zastosowano w przypadku wykończenia wnętrza drewnem z drzewa sapele, które ma charakterystyczny układ włókien i jest wykorzystywane również do wykonywania wspaniałych fortepianów oraz gitar. Ze względu na to, że drewno jest delikatne i wrażliwe na uszkodzenia, wszystkie prace są wykonywane wyłącznie przez doświadczonych rzemieślników. Uzyskany efekt można porównać do wplecionego w materiał garnituru szytego na miarę cienkiego paska lub do załamującego światło wzoru wygrawerowanego na powierzchni czystego kryształu.

Ta zawansowana technologia pokazuje, jak nowy RX podąża za tradycją zapoczątkowaną przez odnoszących sukcesy poprzedników – wdrażania nowych rozwiązań, materiałów i wzornictwa, które mogą zmienić sposób postrzegania luksusu, jaki może zapewnić prestiżowy samochód klasy SUV.

Yamaha ze swoim 100-letnim doświadczeniem w tworzeniu przedmiotów miłych zarówno dla oczu jak i uszu współpracuje z firmą Lexus od momentu jej powstania 25 lat temu, kiedy to była odpowiedzialna za najwyższej klasy ekskluzywne elementy ozdobne, stanowiące wyposażenie limuzyny LS oraz innych modeli.

Omotenashi – japońska tradycja gościnności
Laserowo cięte drewniane wstawki wykonane przez firmę Yamaha to tylko jedna z pośród wielu cech modelu RX inspirowanych najlepszymi tradycjami omotenashi – japońskiej zasady serdecznej gościnności.

Zasady omotenashi miały bardzo silny wpływ na sposób w jaki Lexus projektował model RX, aby ten stał się samochodem, w którym ludzie czują się bezpiecznie, wygodnie i swobodnie a ich potrzeby zaspokojone.

Zasady Omotenashi są cenione przez Lexusa jako sposób, aby produkowane przez niego samochody przekraczały oczekiwania klientów. Oznaczają one przywiązywanie uwagi do szczegółów i spersonalizowane podejście, które pozwala zrozumieć, że każdy klient jest inny. Celem jest stworzenie ciepłego i odprężającego, ale równocześnie wyrafinowanego wnętrza.

Jego wpływ widać w wielu cechach nowego RX – od poziomu komfortu na tylnych siedzeniach zbliżonego do komfortu oferowanego przez limuzyny do elektrycznie sterowanych drzwi bagażnika, które można otworzyć machnięciem ręki.

Wysoki komfort na tylnych siedzeniach
Wiele uwagi poświęcono, aby zapewnić wszystkim podróżującym nowym RX, w tym również pasażerom tylnych siedzeń, najwyższy poziom komfortu.

Wydłużenie rozstawu osi w porównaniu z poprzednim modelem pozwoliło zapewnić więcej przestrzeni wokół nóg, głowy i ramion na wszystkich trzech tylnych siedzeniach. Siedzenia są podgrzewane i sterowane elektrycznie, mają większy zakres regulacji kąta pochylenia oparcia i przesuwania siedziska (w wersji z siedzeniami dzielonymi w proporcji 60:40)

Dzięki temu poziom komfortu i ilość przestrzeni można porównać z flagową limuzyną – Lexusem LS. Atmosfera we wnętrzu może być jeszcze lepsza, jeżeli RX zostanie wyposażony w panoramiczne okno dachowe, które dostarcza więcej światła i zapewnia poczucie przestrzeni.

Elektrycznie sterowane drzwi bagażnika
Nowy RX jest pierwszym modelem Lexusa, który jest wyposażony w elektrycznie sterowane drzwi bagażnika. Jeżeli właściciel niesie torby z zakupami lub bagaż, to nie musi sięgać po nadajnik zdalnego sterowania ani dotykać przycisku zwalniającego blokadę zamka, żeby otworzyć drzwi bagażnika. Zamiast tego wystarczy, że przesunie rękę nad emblematem Lexusa znajdującym się na drzwiach bagażnika – nie musi go nawet dotykać.

Czujnik rozpoznaje obecność nadajnika zdalnego sterowania znajdującego się w kieszeni lub torbie i uruchamia mechanizm otwierania drzwi bagażnika. Układ działa nawet kiedy właściciel ma założone rękawiczki i reaguje na ruch łokcia, jeżeli obie ręce są zajęte. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową wygodę i poczucie luksusu, które doskonale odzwierciedla zasady gościnności zawarte w omotenashi.

Pierwszy na świecie uchwyt na kubki/butelki o regulowanej wysokości
Uchwyty na kubki znajdują się prawie w każdym samochodzie oferowanym na rynku, ale żaden z nich nie jest tak uniwersalny jak uchwyt w nowym Lexusie RX.

Lexus stworzył prosty i sprawny mechanizm, który dopasowuje głębokość uchwytu znajdującego się w konsoli środkowej do wysokości przedmiotu – kubka, puszki lub butelki. Przesuwny mechanizm regulacyjny jest wbudowany w podstawę uchwytu: wystarczy nacisnąć dno uchwytu za pomocą butelki, aby znalazło się na maksymalnej głębokości lub nacisnąć przycisk, aby uniosło się na wysokość odpowiednią dla kubka lub puszki. Zakres regulacji wynosi od 70 do 110 mm.

DOC

 

źródło: www.lexuspr.pl

...a może to też Cię zainteresuje:

Jeep po modyfikacjach wygląda imponująco – lakierowanie, oświetlenie oraz dodatki tworzą spójną całość
Trail Blazer

Jeep Grand Cherokee ZJ 5.9 LX W poprzednim numerze „OFF-ROAD PL” prezentowaliśmy ten sam kultowy model Jeepa – tzw. „ninera”,

Czytaj dalej >>