OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

SYNCRO. Volkswagen Transporter 1,9 TDI T3 Westfalia

Jedna oś

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaczęło się od zwykłego 2WD, który służył mi do pracy i do wypoczynku – jeździłem nim na zloty i – przede wszystkim – na ryby. Po pamiętnej powodzi w 2010 r. i wylaniu Wisły w Krakowie nie mogłem niestety już dojechać w moje ulubione miejsca wędkarskie. Bardzo dużo naniesionego piasku rzecznego sprawiło, że drogi dla zwykłego auta (2WD) stały się nieprzejezdne. Próby przedarcia się przez nie kończyły się zakopywaniem. A ponieważ lubię wypoczywać w odludnych miejscach, co wiąże się z przejazdem w trudno dostępne tereny (często podmokłe) zacząłem myśleć o zamianie mojego VW na Syncro. Dość szybko podjąłem, słuszną jak się okazało, decyzję. I tak się zaczęła moja przygoda 4×4.

Modyfikacje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kilku tygodniach poszukiwań znalazłem odpowiednie auto na Pomorzu, z silnikiem 1.6 TD, bez terenowej skrzyni. Dzięki forum internetowemu poznałem VW Transportera od podstaw oraz zyskałem grono nowych przyjaciół. Koledzy z forum pomogli mi w złożeniu nowej skrzyni. Następnie wymieniłem felgi 14’’ na aluminiowe wzmacniane Ronal i założyłem nowe opony TOYO A/T 205/75/15’’. Postanowiłem również wstawić nowszy silnik. Zakupiłem w tym celu silnik z Golfa III z 1995r. 1.9 TDI z kompletnym osprzętem. Aby dostosować go do Transportera wystarczyło wymienić smok pompy olejowej i miskę (silnik w VW T3 jest pochylony) oraz dostosować wiązkę do komputera. Reszta – mocowanie silnika, łapy – pasują bez problemu. Intercooler został założony z tyłu za lewym kołem.
Na koniec zmieniłem lakier na oryginalny wojskowy (czyści się go ropą).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wyposażenie

W aucie są dwa akumulatory: podstawowy i dodatkowy – ten ma za zadanie zasilać oświetlenie wewnątrz, sterować ogrzewaniem (Trumatic) oraz 12 V lodówką. Lodówka może być także zasilana prądem 230 V lub gazem. Używam opcji na gaz gdyż jest wtedy bardziej wydajna. Jeżeli chodzi o wodę w camperze to pod autem są zamontowane dwa zbiorniki po około 50 litrów, jeden na czystą, drugi na brudną wodę. Kran i pompka wodna zasilana na 12 V. Do wyposażenia należy także dwupalnikowa kuchenka gazowa. W aucie mogą się wygodnie wyspać 4 osoby: są dwa dwuosobowe rozkładane łóżka, na górze i na dole. Samochód jest na tyle wysoki, że wewnątrz można się swobodnie poruszać. Na zewnątrz, na dwóch rurkach montowane jest zadaszenie, na słoneczne lub deszczowe dni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podsumowanie

Dzięki napędowi 4×4 oraz campingowemu wyposażeniu mam swoje małe M1 na kółkach i mogę się nim wybrać w każde wymarzone miejsce nie bojąc się, że utknę po drodze. Nigdy nie zamienię go na inne auto, no chyba, że udałoby mi się spełnić moje marzenie czyli zdobyć Syncro z roku 2004 produkowane w RPA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DANE TECHNICZNE

Rok produkcji: 1986
Zarejestrowane na 6 osób
Waga całkowita (pełne zbiorniki + wyposażenie) 2170 kg
Silnik: 1,9 TDI 90 KM z VW Golfa III, cały silnik z osprzętem wspomaganie, alternator 120 A
Zmiany w silniku:
Przerobiona wiązka od komputera
Zmieniony smok i miska olejowa od VW T3 – silnik zawieszony poziomo
Prędkość maksymalna: 130km
Spalanie:
trasa 90km/h – 7,5l, z przyczepą kempingową 9l,
miasto 9,5l (powyżej 115km/h 12l)
teren – 12l
Wspomaganie kierownicy
Bez blokad
Hamulce tarczowe przód, bębnowe tył
Napęd włączony cały czas
Felgi 15” Opony TOYO A/T 205/75/15

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WYPOSAŻENIE AUTA

Kuchenka dwupalnikowa
Zlewozmywak
Lodówka – zasilanie 12V, 220V, gaz
WC przenośne
Szafki, schowki
Fotel przedni obrotowy
Stolik rozkładany
Łóżko 2 osobowe na dole i 2 osobowe na górze
Ogrzewanie postojowe Trumatic gazowe
2 akumulatory – podstawowy i drugi odpowiedzialny za zasilanie oświetlenia, pompy wodnej (woda bieżąca), ogrzewania
2 zbiorniki, woda czysta i brudna
Butla gazowa 5kg
Podłącze na 230 V
Bagażnik rowerowy

...a może to też Cię zainteresuje:

Jeep Gladiator XMT
Jeep Gladiator XMT

Możliwości Jeepa Gladiatora nie ograniczają go do wyłącznie cywilnego środka transportu i rekreacji. Po odpowiednich modyfikacjach przeprowadzonych przez FCA oraz

Czytaj dalej >>