Do szeregów pustynnych Trophy Trucków dołączyła konstrukcja oznaczona tajemniczym kodem #61. Pustynny „twardziel” zadebiutował w ostatniej edycji rajdu Baja 1000. Samochód – zgodnie z założeniem – dojechał do mety i po tej rozgrzewce planuje dalsze występy, w których ma zamiar napsuć krwi konkurencyjnym Hummerom i innym mocnym, zaprzyjaźnionym z piaszczystym terenem rywalom.
W ostatniej edycji rajdu Baja 1000 załoga Rod Hall Racing zasiadła za sterami 600-konnej terenówki. Rod Hall i Sam Cothrun przekroczyli linię końcową po 32 godzinach i 51 minutach jazdy. Taki czas dał im 24. miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Trophy Truck. Lista pojazdów, którym udało się ukończyć imprezę, zamknęła się na 25. pozycji. Zatem – objęcie przedostatniej lokaty przez opisywany numer #61 nie jest może spektakularnym sukcesem, ale pamiętajmy, że była to bardziej jazda testowa amerykańskiego „świeżaka” aniżeli 100-procenowe wykorzystanie jego możliwości. Na kolejnych pustynnych imprezach terenowych nasz bohater może będzie jechał nieco odważniej, przez co skuteczniej zagrozi swoim konkurentom. Na sześćdziesiątkę jedynkę czekają występy na Abu Dhabi Desert Challenge i The Australasian Safari Rally. Obydwa wydarzenia odbędą się jeszcze w tym roku, zatem już niebawem dowiemy się, czy niebiesko-czarną półciężarówkę stać na coś więcej.
Bliższe spojrzenie
Konstrukcja techniczna #61-ki zadecydowała o przydzieleniu auta do klasy Trophy Truck (według organizacji Score International). Główną i najbardziej znaną imprezą organizowaną przez ten organ jest wspomniany już rajd Baja 1000. Z kolei, wedle wytycznych przyjętych przez federację FIA, auto zostało przydzielone do „szufladki” T1 Category.
Pod maskę samochodu trafił pochodzący ze stajni General Motors silnik L92 o pojemności 6,2-litra i wspomnianej już mocy równej 600 KM. Jednostka współpracuje z 4-biegową przekładnią manualną tego samego producenta (4L80 GM). Silnik jest już od kilku lat wykorzystywany przez koncern GM. Można było go znaleźć w takich autach jak Cadillac Escalade, Hummer H2, GMC Sierra czy GMC Yukon. Oczywiście jednostki montowane w tamtych autach były nieco inaczej zestrojone.
Budową ramy auta zajęła się firma Samco Fabrication. Samochód bazuje na konstrukcji rurowej zbudowanej z lekkiej i wytrzymałej stali stopowej. O rozdział napędu dba dwubiegowa skrzynka redukcyjna wyprodukowana przez firmę Atlas. Masa własna całego samochodu wynosi prawie 2,5 tony – czyli niemało. Silnik, mimo że jest mocny, musi się nieco „napocić”, aby zapewnić odpowiednio wysoką dynamikę. Łatwo się można domyślić, że do tego musi być potrzebna horrendalna ilość paliwa, dlatego auto zostało wyposażone w dwa zbiorniki, każdy o pojemności 151 litrów. Masa i gabaryty „pustynnej maszyny” robią wrażenie, choć w porównaniu do całkiem niedawno opisywanego przez nas OSHKOSHA nie robią aż tak dużego wrażenia. OSHKOSH LCV jest klasą samą dla siebie. O bezpieczeństwo załogi dba wyposażenie dostarczone przez Mastercrafta. Hamowaniem potężnego auta zajmuje się układ hamulcowy Baera z 6-tłoczkowymi zaciskami. Koła „porozumiewają” się z podłożem za pośrednictwem potężnych wysokoprofilowych opon BFGoodrich Baja Project o rozmiarze 37×1250 R17.
Wizualnie auto prezentuje się bardzo ciekawie. Od razu w oczy rzucają się osadzone na dachu potężne reflektory i jeszcze większe, znajdujące się na tylnej części auta – dwa koła zapasowe. Łatwo także zauważyć, iż auto nie zostało wyposażone w przedni zderzak, co bez wątpienia było zabiegiem celowym – pozwoliło to na zwiększenie kąta natarcia. Taki parametr znacznie ułatwia szybkie podjazdy pod strome wzniesienia. Hall USA #61 Truck został zaprojektowany pod kątem żwawej, pustynnej jazdy w bardzo wysokich, wiele wymagających od auta temperaturach. Za prawidłowe działanie układu wentylacji skutecznie dbają dwa wentylatory o wyjątkowo dużej średnicy umieszczone na „pace”.
Baza
Jak widać, konstrukcja rajdowego pick-upa to „mashup” komponentów pochodzących od wielu producentów. Jednakże warto zaznaczyć, że główną bazę tego samochodu stanowi popularny na amerykańskim rynku Chevrolet Silverado.
W Rajdzie Baja 1000 trzema najlepszymi autami okazały się: Ford F-150 – pierwsze miejsce na podium, Chevy CK1500 – drugie miejsce i na trzeciej pozycji, po raz kolejny – Ford F-150. F-„sto pięćdziesiątki” i Chevy Silverado to konstrukcje, które są bardzo chętnie wykorzystywane jako fundament do tworzenia Trophy Trucków. Ekipie Rod Hall Racing życzymy sukcesów w kolejnych startach ze swoim Hall USA #61.
Podział na rajdowe klasy (wybrane kryteria)
Trophy Truck: 1- lub 2-miejscowe pojazdy Inne nazwy klasy: Trick Truck, 1400 (BITD – Best In The Desert)
Klasa 1: 1– lub 2-miejscowe pojazdy z napędem na obie osie Inne nazwy klasy: 1500 (BITD – Best In The Desert)
Klasa 10: 1- lub 2-miejscowe pojazdy typu buggy Zakres wartości mocy: 200-250 KM Klasa 8: Pojazdy z napędem na jedną oś. Auta sprzedawane na amerykańskim rynku (minimalny poziom sprzedaży – 5 000 szt. w skali rocznej) Zakres wartości mocy: 500-650 KM
Protruck: Limitowana produkcja Inna nazwy klasy: 1200 (BITD – Best In The Desert) Score Lite: 1- lub 2-miejscowe auta z silnikiem chłodzonym powietrzem. Przednie zawieszenie i silnik produkcji Volkswagena Inna nazwa klasy: 1100 (BITD – Best In The Desert) Klasa 5: Auta marki VW Zakres wartości mocy: 175-250 KM 1/2-1600: 1- lub 2-miejscowe pojazdy typu buggy z silnikiem o maks. Pojemności 1 600 cm3. Inna nazwa klasy: 2 000 (BITD – Best In The Desert) 5-1600: Pojazdy Baja Buggy z silnikiem o maks. Pojemności 1 600 cm3. Inna nazwa klasy: 5150 (BITD – Best In The Desert) Waga: 795-860 kg
7S: Pojazdy z napędem na jedną lub dwie osie, bazujące na pick-upie o maksymalnym rozstawie osi równym 3 230 mm Inna nazwa klasy: 7100 (BITD – Best In The Desert)
Jeepspeed: Auta Jeep Cherokee XJ, modele z lat 1984-2001 Zakres wartości mocy: 250-260 KM – Pro, 200-225 KM – Sportsman Klasa 9 Inna nazwa klasy: Challenger Klasa 11: Auta VW “Garbus” Zakres wartości mocy: 72-76 KM Sportsman Truck Inne nazwy klasy: 1450 (MDR – Mojave Desert Racing), 1500 (Score International)
|
HALL USA #61 Truck
– dane techniczno-eksploatacyjne |
SILNIK |
silnik o pojemności 6,2-litra, symbol – L92 GM, maksymalna moc silnika – 600 KM |
SKRZYNIA BIEGÓW |
manualna skrzynia biegów 4L80 GM, 4-biegowa |
SKRZYNIA ROZDZIELCZA |
dwubiegowy reduktor – Atlas |
ZAWIESZENIE PRZEDNIE |
przednie amortyzatory FOX – 3.0’’ sprężyny śrubowe, skok – 14’’, bypass – 3,5’’
półoś przednia – 35-zębna |
ZAWIESZENIE TYLNE |
tylne amortyzatory – sprężyny śrubowe – 3.0’’, skok – 18,25’’, bypass – 3,5’’,
półoś tylna – 35-zębna |
UKŁAD HAMULCOWY |
przód i tył – Baer, 6-tłoczkowe zaciski |
KOŁA |
koła – 17-calowe
opony – BFGoodrich Baja Project, wymiary – 37×1250 R17 |
WYMIARY I OBJĘTOŚCI |
rozstaw osi – 2 997 mm, rozstaw kół – 2 083 mm, pojemność zbiorniki paliwa – dwa wzmocnione rajdowe zbiorniki, po 151 litrów każdy |
MASY |
masa własna – 2 409 kg |
INNE |
rama z rurek ze stali stopowej 4130 – Samco Fabrication, tłumiki – Borla,
przemiennik momentu obrotowego – Yank, wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa – Mastercraft, przednia część zawieszenia – Samco Fabrication, tylna część zawieszenia – Spider Trax |
autor: Aleksander Goliat, zdjęcia: Rod Hall Racing