Innowacyjne rozwiązania mające wpływ na działalność firmy transportowej powodują, że korzyści osiągane dzięki oszczędności czasu oraz formalności są odczuwalne bezpośrednio w jej wynikach finansowych. Dokumentem, który zawiera niezbędne informacje o pracownikach prowadzących pojazdy ciężarowe i umożliwiającym dzięki temu sprawne ewidencjonowanie ich czasu pracy jest elektroniczna karta kierowcy.
Wymogi prawne związane z sektorem ciężarowego transportu międzynarodowego, nakazują wprowadzanie systemowych rozwiązań w zakresie ewidencjonowania czasu pracy. Elektroniczne tachografy, których zastosowanie znacząco rośnie, wymagają używania specjalnego rodzaju dokumentu zawierającego informacje niezbędne dla służb kontrolnych.
Główne funkcje elektronicznej karty kierowcy
Elektroniczny dokument, który wydawany jest na wniosek kierowcy, zawiera szereg istotnych informacji, jakie nie tylko usprawniają rozpoczęcie i wykonywanie pracy, ale są także wymagane podczas kontroli prowadzonych przez służby nadzorujące ruch pojazdów ciężarowych. Poza podstawowymi danymi, takimi jak dane personalne pracownika firmy transportowej, znajdują się na niej również zebrane w elektronicznej formie szczegółowe informacje z dodatkowych dokumentów uprawniających do kierowania samochodami przeznaczonymi do transportu towarów wielkogabarytowych. Są na niej zatem informacje o numerze prawa jazdy oraz dacie jego ważności, jak również kraju, w którym zostało wydane. Elektroniczna karta kierowcy umożliwia również zbieranie szczegółowych danych o czasie pracy kierowcy, dokładnej lokalizacji rozpoczęcia pracy z uwzględnieniem kraju, a także przerw w poruszaniu się auta, czasie spędzonym na odpoczynku, czy też innych czynności związanych z pracą. Dodatkowo elektroniczny dokument zapisuje informacje o występujących awariach, szczegółach czynności kontrolnych, a także pokonanym dystansie i stanie licznika.
Sposób użytkowania elektronicznego dokumentu kierowcy
Sprawne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań podczas rozpoczynania i wykonywania pracy kierowcy jest czynnikiem, który wpływa nie tylko na sam komfort prowadzenia pojazdu ciężarowego, ale również efektywne i terminowe realizowanie zleceń przez firmę transportową. Elektroniczna karta kierowcy jest wyjątkowo łatwa w obsłudze i nie wymaga specjalnych, skomplikowanych szkoleń bądź rozbudowanych instrukcji. Aby umożliwić stałe rejestrowanie aktywności, wystarczy wprowadzić dokument elektroniczny do tachografu przed rozpoczęciem pracy. Od tej chwili kierowca może bez jakichkolwiek dodatkowych czynności wykonywać swoje obowiązki powierzone mu przez pracodawcę w zakresie prowadzenia oraz obsługi pojazdu. W momencie zakończenia czasu pracy kartę należy wyjąć z urządzenia. Jedyną czynnością, jaką należy wykonać regularnie, jest sczytanie karty kierowcy przynajmniej raz na 28 dni, w celu weryfikacji zgromadzonej na niej danych. Obowiązek ten jest bowiem uregulowany prawnie.