OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Dakar 2020 – W Neom wszystko się zmienia

7 stycznia 2020

Trasa etapu

Neom – miasto przyszłości istnieje na razie tylko w planach urbanistów, ale uczestnicy Dakaru ścigali się dziś na pętli ze startem i metą właśnie w Neom, w prowincji Tabuk na północy Arabii Saudyjskiej. To tu, nad brzegiem Morza Czerwonego ma powstać za kilka lat gigantyczna, ultranowoczesna metropolia. Póki co jednak trzeci odcinek specjalny tegorocznego Dakaru okazał się bardzo trudną próbą dla uczestników rajdu. Dla niektórych zbyt trudną. Szybkie sekcje na pierwszych 100 kilometrach prowadziły zawodników slalomem pomiędzy gigantycznymi skałami Wadi ash Sharmah. Dalsza część trasy przebiegała przez góry Jabal ash Shifa w pobliżu granicy z Jordanią, a następnie, w końcówce, w skalistym terenie wymagającym wyjątkowej uwagi od zawodników.

Dzień w skrócie

Ricky Brabec wygrał pewnie w klasyfikacji motocykli i został nowym liderem. Bardzo dobrze pojechali motocykliści Orlen Teamu Adam Tomiczek i Maciej Giemza, którzy zajęli odpowiednio 17 i 18 miejsce i plasują się w pierwszej połowie trzeciej dziesiątki. Krzysztof Jarmuż awansował na siódme miejsce w klasyfikacji Original by Motul.
Giovanni Enrico przerwał zwycięską passę Ignacio Casale i odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w karierze. Rafał Sonik był czwarty, ale utrzymał pozycję wicelidera rajdu. Kamil Wiśniewski z Orlen Teamu wciąż narzekający na brak mocy w swoim pojeździe był siódmy i tę samą pozycję zajmuje po 3 etapach. Arkadiusz Lindner był czternasty, a Paweł Otwinowski szesnasty. Obydwaj zajmują miejsca w drugiej dziesiątce.
Carlos Sainz wygrał swój 33. odcinek w karierze i został liderem rajdu. Drugi był Kuba Przygoński z Orlen Teamu, który po dwóch pierwszych nieudanych dniach pokazał, na co go stać, gdy pech go opuści.
Sensacyjni zwycięzcy pierwszego odcinka w klasyfikacji UTV Aron Domżała i Maciej Marton po wczorajszym dramacie dziś powrócili do czołówki i zajęli 4 miejsce. Ich ojcowie przyjechali na metę na 21 miejscu. Zwyciężył Gerard Farrés.
Andriej Karginow pokonał Siarheja Wiazowicza w klasyfikacji ciężarówek, ale Białorusin utrzymał prowadzenie. Janus van Kasteren z Darkiem Rodewaldem zajęli 8 pozycję. Patrice Garrouste i Szymon Gospodarczyk ukończyli etap na 20 miejscu, a Robert Szustkowski i Jarek Kazberuk na 30.

Ciekawostka dnia

Saudyjczyk Yasir Seaidan powrócił na trasę Dakaru po czteroletniej nieobecności i z pewnością nie jest tak znany, jak jego rodak Yazeed Al Rajhi. Kierowca Mini zespołu X-Raid pojechał we wtorek perfekcyjnie i ukończył etap na znakomitym czwartym miejscu.

Dramaty dnia

Dakar nie jest łaskawy dla Adriena Van Beverena. Francuz nie ukończył 2 ostatnich edycji, odpadając po walce w czołówce, a dziś zaliczył ciężki wypadek przy dużej szybkości na czwartym kilometrze odcinka specjalnego. Khalid Al Qassimi wraz z warszawiakiem Xavierem Panseri, którzy wczoraj zajęli doskonałe trzecie miejsce i awansowali na siódmą pozycję, dziś zakończyli jazdę po poważnie wyglądającym rolowaniu na trzecim odcinku. Dobrze, że skończyło się na niegroźnych obrażeniach kierowcy i pilota.

Liczba dnia

[su_dropcap]2[/su_dropcap]: dwóch kierowców z Arabii Saudyjskiej ukończyło odcinek w czołowej szóstce po raz pierwszy w historii Dakaru. Dokonali tej sztuki Yasir Seaidan i Yazeed Al Rajhi, co jest dobrą wróżbą dla przyszłości całej dyscypliny w kraju gospodarza Dakaru, a także na całym Bliskim Wschodzie.

Wypowiedź dnia

Xavier de Soultrait:

“Przykro mi, że Adrien musiał wycofać się z rajdu. To świetny motocyklista. Mieliśmy dobrą strategię. Dakar jest zawsze trudny i trzeba się liczyć z konsekwencjami. To był całkiem niezły odcinek. Jednak po 350 km upadłem przy około 15 km/h i zraniłem się w rękę. Musiałem założyć opaskę uciskową, by zatrzymać krwawienie. Obawiam się, że szwy będą bolesne. Nie lubię takich rzeczy. Chciałem zajmować wysokie miejsca każdego dnia w pierwszym tygodniu, aby mieć dobrą pozycję wyjściową do walki w drugiej połowie rajdu i na razie to mi się udaje”.

tekst: exedia.pl, zdjęcia: Orlen Team, RedBull Media, Rafał Sonik Team, media@domzala.pl, MCH Photo

...a może to też Cię zainteresuje:

AKADEMIA 4x4 - SKLEP.OFF-ROAD.PL
MAGAZYN OFF-ROAD PL
PRZYGODY