OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Czego nie wiecie o The Great Escape Rally

Już w piątek początek The Great Escape Rally – pierwszego w tym sezonie polskiego maratonu off-roadowego. W tym roku będzie to już druga edycja imprezy. W oczekiwaniu na zmagania zawodników, postanowiliśmy każdego dnia prezentować na naszych stronach coś, czego możecie nie wiedzieć o Great Escape. Porozmawiamy z uczestnikami i organizatorami rajdu, przybliżymy nieco historię stojącą za tą imprezą. Postaramy się wypełnić te pięć dni oczekiwania solidną porcją treści o GER.

Dziś pierwsza część informacji o The Great Escape Rally. Zajmiemy się nieco historią.
Nie wszyscy wiedzą, że rajd terenowy Great Escape jest organizowany jako część obchodów rocznicy Wielkiej Ucieczki. Czym była owa ucieczka? Otóż niemal dokładnie 66 lat temu (marzec 1944 roku) jeńcy z obozu Stalag Luft III dokonali bezprecedensowej ucieczki z obozu. Cel osiągnęli dzięki wykopaniu 111-metrowego tunelu na głębokości 10 metrów pod ziemią! Celem było wyprowadzenie z obozu 200 jeńców (wybranych metodą losowania)! Ucieczka była więc nie tylko śmiała, ale i prawdziwie masowa! Z planowanych 200 na wolność wydostało się 76, z czego tylko trójce udało się uciec. Reszta została wyłapana w różnych punktach Rzeszy. Nie mniej jednak – ucieczka ta stała się symbolem i inspiracją dla wielu książek, filmów dokumentalnych i fabularnych. Najsłynniejszym z nich jest z pewnością film „Wielka ucieczka” z 1963 roku z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem.

 

{youtube}xkwmIDx9RwQ{/youtube}

Jako ciekawostkę można dodać, że Eric Dowling – jeden z autentycznych bohaterów Wielkiej Ucieczki, niezbyt lubił hollywoodzki film. Sam nie przepadał za amerykanami i uważał, że żaden z nich nie powinien być głównym bohaterem obrazu. Dodatkowo twierdził, że kopanie tuneli zostało przedstawione mocno nierealistycznie. Dowling zmarł w sierpniu 2008 roku w wieku 92 lat.

Żeby zaś przybliżyć nieco historię ucieczki – prezentujemy pierwszą z pięciu części filmu dokumentalnego o prawdziwiej Wielkiej Ucieczce. Film jest po angielsku, ale niezależnie od języka – zdecydowanie warty jest obejrzenia. Każdego dnia będziemy pokazywali kolejną część.

{youtube}rjLmH3z9RE0{/youtube}

...a może to też Cię zainteresuje:

AKADEMIA 4x4 - SKLEP.OFF-ROAD.PL
MAGAZYN OFF-ROAD PL
PRZYGODY