OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Unimog na wzgórzach Etny

Co roku, od maja do października Mercedes-Benz Unimog dowozi na wzgórza Etny tych, którzy na własne oczy chcą zobaczyć pola lawy i kratery nieopodal Torre del Filosofo. Turystyczny szlak sięga wysokości niemal 3000 metrów nad poziomem morza. Wyzwania to jego żywioł: Unimog 5000 regularnie wozi turystów z położonej na wysokości 2500 m n.p.m. kolejki linowej aż w okolice zniszczonego schroniska Torre del Filosofo, położonego na wysokości 2935 m n.p.m. Stamtąd wiedzie szlak dedykowany tym, którzy z bliska chcą zobaczyć pola lawy i kratery Etny.

Co roku przemierza go ponad 300 000 osób.

Unimog, produkowany w obecnej wersji od 2002 roku w fabryce Mercedes-Benz w Worth, idealnie sprawdza się w surowych warunkach panujących na Etnie. Elastyczna rama, napęd na cztery koła, osie portalowe z blokowanymi dyferencjałami oraz układ kontroli ciśnienia w oponach Tirecontrol – każdy szczegół techniczny odgrywa istotną rolę w definicji „pojazdu uniwersalnego” (niem. Universal-Motor-Gerat), z której swoją nazwę zaczerpnął Unimog.

Transport, przeglądy, prace konstrukcyjne – służba na Etnie
Ekstremalna wszechstronność Unimoga okazuje się niezastąpiona na wzgórzach najwyższego aktywnego wulkanu w Europie. Model U 5000 z osobową zabudową bezpiecznie dowozi turystów w pobliże kraterów. Uzbrojony w niezbędne narzędzia egzemplarz U 1550 L służy z kolei do odśnieżania i zgarniania popiołu ze szlaków turystycznych.

Unimog sprawdził się także przy odbudowie kolejki linowej, uszkodzonej w wyniku erupcji wulkanu.

Wielokrotnie nagradzany model z 60-letnią historią
W 2011 roku czytelnicy specjalistycznego magazynu „Off Road” nagrodzili Unimoga serii 4000/5000 tytułem najlepszego pojazdu off-roadowego roku w kategorii samochodów specjalnych. Jego służba na Etnie tylko potwierdza słuszność tego wyróżnienia.

Liczne talenty pozwalają wykorzystywać Unimoga w zróżnicowanych warunkach, takich jak klęski żywiołowe i prace konserwacyjne w trudno dostępnych miejscach, położonych z dala od utwardzonych dróg.

Unikalna koncepcja, szeroki zakres zastosowań i legendarna wytrzymałość leżą u progu sukcesu Unimoga. Od momentu uruchomienia produkcji ponad 60 lat temu znalazł on już 380 000 nabywców.

...a może to też Cię zainteresuje: