OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Polka w Rallye Aicha des Gazelles 2012

© Dacia

© Dacia

17 marca 2012 r. Polka Gabriela Grajewska stanie na starcie Rajdu Gazel, czyli Rallye Aicha des Gazelles 2012, za kierownicą Dacii Duster w kategorii Crossover. Uczestniczki przemierzą pustynię przy pomocy tradycyjnych narzędzi do nawigacji: kompasu i mapy w skali 1:100 000. Zakazane jest używanie GPS-a, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych.Rajd jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. W tym roku w rywalizacji weźmie udział 301 pań z 21 krajów.  Pilotem Polki będzie Ana-Maria de la Fuente z Meksyku. Załoga ma numer 318.
Największe wyzwania to znieść zmęczenie, czyli tylko 4 godziny snu i ponad 14 godzin za kierownicą na dobę oraz utrzymać wysoki poziom koncentracji – mówi Gabriela Grajewska.
To pierwszy udział Polki w tego rodzaju przedsięwzięciu. W ramach przygotowań wzięła między innymi udział w szkoleniu z nawigacji: czytanie czarno-białych map topograficznych, skuteczne posługiwanie się kompasem, punkty odniesienia na pustyni. Przeszła także testy prowadzenia auta na trudnych nawierzchniach takich jak: piasek, kamienie, wysuszone rzeki, podmokłe delty czy trawa.

Rajd Gazel składa się z 6 etapów o łącznej długości prawie 2500 km. Szczególnie trudne zapowiadają się dwa etapy zwane maratonami. Samotna noc na pustyni, 2 dni w drodze i będziemy zdane wyłącznie na siebie w kwestii przeglądu technicznego samochodu – wyjaśnia Gabriela Grajewska. Zwycięzcą zostają nie najszybsze załogi a takie, które przebyły jak najmniejszą liczbę kilometrów między punktami kontrolnymi w określonym czasie. Kilometry karne są doliczane gdy zespół ominie punkt kontrolny lub poprosi o pomoc techniczną.

Rozgrywany w południowym Maroku Rallye Aicha des Gazelles odbywa się od 1990 r. i wzięło już w nim udział 3000 kobiet z 36 krajów. Już 3 zespoły świętowały triumfy w samochodzie Dacia Duster – zwyciężczynie w kategorii Crossover w 2010 i laureatki 2. i 3. miejsca w 2011 r.

Źródło: Dacia

...a może to też Cię zainteresuje:

AKADEMIA 4x4 - SKLEP.OFF-ROAD.PL
MAGAZYN OFF-ROAD PL
PRZYGODY