W dniach 21 – 23 czerwca odbędzie się III edycja Rajdu Polski Kobiet. Celem zawodów, organizowanych przez Fundację Teraz Kobiety, jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych. Tradycyjnie impreza przyjmie formułę off-roadową z elementami zmagań szosowych. Do sportowej rywalizacji stanie kilkadziesiąt załóg, w składzie których znajdą się m.in. popularne aktorki, piosenkarki, celebrytki i sportowcy, a być może również przedstawicielki ministerstw.
Twarzą III Rajdu Polski Kobiet będzie Wojtek Chuchała, kierowca Subaru Poland Rally Team. Trwają również rozmowy, związane z ostatecznym wyborem kobiecej twarzy imprezy. Wzorem ubiegłego roku, w rajdzie wezmą udział także męskie załogi, jadące w charakterze wsparcia operacyjnego. O dodatkową dawkę adrenaliny i niezapomniane emocje zadbają inni sportowcy, na czele z Nataszą Caban, wykonujący ewolucje na swoich wyczynowych motocyklach.
– Chcemy zachęcić Kobiety do przeprowadzania cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych czy okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorobom nowotworowym u Kobiet – mówi dr Krystyna Backiel, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Kobiety, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.
Uroczyste rozpoczęcie tegorocznej edycji Rajdu Polski Kobiet będzie miało miejsce w sobotę, 22 czerwca około godziny 8:30 w Warszawie, przy ul. Karowej. Stąd załogi udadzą się na rajdowe odcinki, przygotowane przez Szkołę Jazdy Subaru i wiodące przez malownicze okolice Mazowsza. Trasa obejmie między innymi Piaseczno, Grójec, Białobrzegi czy Radom. Dalej szutrowymi drogami uczestnicy pojadą z Piekła do Nieba, by zatrzymać się w miejscowości Sielpie Wielkie, skąd leśnymi drogami dotrą do Starej Wsi, gdzie zanocują w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo. Tam będą czekać dodatkowe atrakcje, przygotowane przez gospodarzy.
W trakcie III edycji Rajdu Polski Kobiet uczestniczki wezmą udział w badaniach mammograficznych i cytologicznych w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Na całej trasie zawodów rozlokowane będą mammobusy oraz ambulanse do poboru krwi, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przed rajdem i po jego zakończeniu realizowane będą pikniki medyczne w różnych miastach Polski, przy udziale partnerów motoryzacyjnych.
Na zakończenie III Rajdu Polski Kobiet zostaną podsumowane efekty wszystkich akcji. Raporty medyczne i statystyczne zostaną przekazane do mediów po przeprowadzeniu badań profilaktycznych. Konferencje prasowe z udziałem partnerów, sponsorów, patronów, mediów oraz samych uczestniczek i uczestników rajdu, poświęcone omówieniu celów medycznych i sportowych związanych z III edycją Rajdu Polski Kobiet, zaplanowane są na 23 maja, 21 czerwca oraz po rajdzie, na 28 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszamy!
Zapisy załóg rajdowych rozpoczęły się 8 marca i potrwają do 8 czerwca. Po szczegóły zapraszamy na www.rajd-polski-kobiet.pl i www.facebook.com/RajdPolskiKobiet