OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Modyfikacja czy wymiana? Amortyzatory BILSTEIN

Nawet do tego samego egzemplarza samochodu może pasować kilka referencji amortyzatora jednego producenta. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

 

2015.12.30-01-Modyfikacja-czy-wymiana

 

Montowane fabrycznie amortyzatory odpowiadają przeznaczeniu samochodu. Inna konstrukcja trafi pod obciążenie auta miejskiego, inna terenowego a jeszcze inna sportowego. Przy wymianie zużytych na nowe mechanik nie będzie miał problemu, wystarczy, że w katalogu producenta odnajdzie odpowiednią referencję.

Nie oznacza to jednak, że projektanci samochodu nie przewidzieli innych rozwiązań. Praktycznie w każdym pojeździe można bezpiecznie modyfikować jego zawieszenie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu amortyzatorów o odmiennych konstrukcjach a przez to charakterystykach pracy. Dbają o to sami ich producenci, którzy często uczestniczą w pracach już na etapie projektowania samochodu.

„Firma BILSTEIN współpracuje z wieloma koncernami motoryzacyjnymi na całym świecie, opracowując i dostarczając amortyzatory na pierwszy montaż. Identycznej jakości produkty trafiają również na rynek części zamiennych” – mówi Andrzej Chmielewski doradca techniczny IHR – „Mając dostęp do dokumentacji technicznej możemy zaoferować całą linię amortyzatorów umożliwiających modyfikację właściwości jezdnych. Oczywiście takie referencje uzyskują stosowne aprobaty producentów samochodów i niezależnych instytutów badawczych”.

Dzięki temu pełne pole do popisu mają zwolennicy prawdziwego tuningu, którzy w pełni są świadomi końcowego rezultatu. Często niewidocznego na pierwszy rzut oka, czego nie mogą zrozumieć miłośnicy efektownych błyskotek. Wszystko rekompensuje czerpanie radości z jazdy samochodem.

„Dla ułatwienia wyboru oferta amortyzatorów BILSTEIN została podzielona na dwie linie. Czarna, tzw. Replacement, przeznaczona jest do zastąpienia zużytych amortyzatorów, zaś żółta, czyli Performance, do przeprowadzenia modyfikacji” – dodaje Andrzej Chmielewski – „Zmiany mogą obejmować obniżenie lub podwyższenie zawieszenia bądź regulację jego sztywności”.

Amortyzatory BILSTEIN z serii Replacement mają dokładnie tę samą jakość, co egzemplarze przeznaczone na pierwszy montaż w fabrykach samochodów. Linię tworzą jedno- i dwururowe modele B2 i B4. W tym ostatnim wykorzystano unikalną technologię ciśnienia gazu. B4 to również moduł zawieszenia pneumatycznego, które zostało opracowane wspólnie z firmą Mercedes-Benz.

Seria Performance obejmuje modele B6, B8, B12, B14 i B16. Każdy z nich nadaje zawieszeniu inną charakterystykę przy zachowaniu optymalnej przyczepności do podłoża. Wśród nich są również amortyzatory przeznaczone do off-roadu oraz samochodów o ekstremalnych osiągach. Dzięki zestawowi gwintowanemu B16 PSS10 kierowca ma możliwość wyboru twardości zawieszenia w 10-stopniowej skali.

Uzupełnieniem oferty amortyzatorów Replacement i części Performance są sprężyny BILSTEIN B3.

Niezależnie od decyzji trzeba pamiętać o podstawowej regule. Zużyte amortyzatory zawsze wymieniamy parami, a w przypadku modyfikacji zawieszenia montujemy nowe do wszystkich kół. Jeśli w komplecie nie ma sprężyn, trzeba je dokupić i obowiązkowo założyć. Ważny jest również rodzaj i rozmiar ogumienia, źle dobrany znacząco wpłynie na komfort jazdy.

W doborze odpowiednich referencji pomoże katalog on-line dostępny na stronie: www.bilstein-amortyzatory.pl

Niezależnie od naszych decyzji trzeba pamiętać o podstawowej regule. Zużyte amortyzatory zawsze wymieniamy parami, a w przypadku modyfikacji zawieszenia montujemy nowe do wszystkich kół. Jeśli w komplecie nie ma sprężyn, trzeba je dokupić i obowiązkowo założyć. Ważny jest również rodzaj i rozmiar ogumienia, źle dobrany znacząco wpłynie na komfort jazdy.

Oczywiście wymiana amortyzatorów czy dobór odpowiednich referencji i przeprowadzenie modyfikacji nie jest zajęciem dla każdego użytkownika samochodu. Lepiej taką usługę zlecić profesjonalistom. Unikniemy nie tylko finansowych pomyłek, ale też stworzenia zagrożenia na drodze.

[dg ids=”23190,23191″]

...a może to też Cię zainteresuje:

Azerbejdżan
Azerbejdżan

Transformacja W tym państwie sporo się zmieniło. Pojawiły się zachodnie samochody. Polepszyły się drogi, a miasteczka wyglądają naprawdę schludnie. Policja

Czytaj dalej >>