OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Nikola Reckless

Militarny elektryk

 Nikola Reckless to elektryczny pojazd z segmentu UTV opracowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Nikola Motor Company. Czterokołowiec jest zmilitaryzowaną wersją terenowego modelu Nikola NZT, którego produkcja ruszyła pełną parą w grudniu 2017 roku. Jego militarny brat powstał jako wsparcie wojskowych misji bojowych i rozpoznawczych.

Nikola Reckless

Oficjalna prezentacja modelu Reckless miała miejsce w lutym 2018 roku podczas wystawy Marine West, a później w maju podczas Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Sił Specjalnych (SOFIC), która odbyła się w Tampie w USA.

Konstrukcja

Pojazd ma 3 830 mm długości, 1 570 mm szerokości i 1 870 mm wysokości. Rozstawi jego osi to 2 990 mm, a prześwit 355 mm. Reckless na swój pokład może przyjąć czterech wojskowych – dwóch z przodu i dwóch z tyłu. Masa własna quada bez obciążenia wynosi od 1 043 kg do 1 996 kg (w zależności od opcjonalnego wyposażenia), a jego ładowność – 635 kg. Pojazd może się również pochwalić dobrymi zdolnościami holowniczymi – na hak przyjmie nawet 1 360 kg. Dodatkowo Reckless jest wyposażony w dwie wyciągarki, których siłę uciągu ustalono na 2 040 kg.

Konstrukcja pozwala na swobodny montaż wyposażenia dodatkowego oraz uzbrojenia, w tym całkiem poważnego, automatycznego systemu Aimlock

Napęd i zawieszenie

Nikola Reckless bazuje na podwoziu 4×4, które może przejść w tryb napędu 2×4 – w zależności od wymagań misji. Pojazd cechuje się modularną budową i dzielnością terenową. W zawieszeniu z przodu i z tyłu wykorzystano amortyzatory Fox 3.0 Podium z wewnętrznymi bypasami, co ma m.in. podnieść jakość jazdy. O bezpieczeństwo troszczą się natomiast: ABS oraz system stabilizacji i przeciwdziałający przewróceniu, który jest szczególnie przydatny w warunkach terenowych. Konstruktorzy postarali się o jak najniższe położenia środka ciężkości, co w tym ciężkim pojeździe pozwala na całkiem dobre prowadzenie. Koła korzystają z 17-calowych felg zabezpieczających pierścieniami bead locków 33-calowe opony. Są one wzmocnione kewlarem, co pozwala zwiększyć zarówno przeżywalność na polu boju, jak i dzielność w ciężkim terenie.
Pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym 400 V, który wytwarza 555 KM mocy i 1 051 Nm momentu obrotowego. Takie parametry przekładają się na osiągi – Reckless stówkę na liczniku osiąga w niecałe 4 sekundy. Maksymalny zasięg pojazdu na jednym ładowaniu wynosi 160-321 km. Do zasilania systemów pokładowych służy 12-woltowy akumulator kwasowo-ołowiowy.

Słoneczne ładowanie Nikola Reckless

Wyposażenie

Pojazd jest wyposażony w szereg przyrządów, takich jak licznik kilometrów, wskaźnik temperatury płynu chłodzącego, prędkościomierz, obrotomierz, woltomierz, licznik godzin, wskaźnik serwisowy, wskaźnik paliwa i zegar. Świadomość sytuacyjną kierowcy zwiększają także dwa monitory, które wyświetlają informacje o bieżącej misji.

Na zdalnie obsługiwane uzbrojenie składa się karabin maszynowy (12,7 mm) zamontowany w górnej części pojazdu. Siła ognia pozawala razić cele w rodzaju lekkich pojazdów opancerzonych oraz umocnień.

Uzbrojenie Nikola Reckless

Zdolności wywiadowcze powiększa pokładowy dron

Nikola Reckless

Nikola Reckless – dane techniczno-eksploatacyjne

SILNIK

silnik zasilany prądem zmiennym 400 V, bateria litowo-jonowa o pojemności 125 kWh, system rekuperacji energii, ładowanie panelami słonecznymi o mocy 4 kW, moc – 590 KM, maksymalny moment obrotowy – 1 051 Nm, przyspieszenie od 0 do 100 km – 6,5 s

PRZEKŁADNIA

pojedyncza przekładnia redukcyjna przy każdym kole

NAPĘD

na żądanie 4×4 lub 2×4

ZAWIESZENIE

układ wahaczy, przód/tył: skok zawieszenia – 457 mm, 3-calowe amortyzatory FOX

KOŁA

17-calowe felgi aluminiowe z bead lockami, 35-calowe opony wzmocnione kevlarem

MASY, WYMIARY, OSIĄGI

długość x szerokość x wysokość – 4 064 x 1 829 x 1 854 mm, prześwit – 305 mm, rozstaw osi – 3 175 mm, ładowność – 572 kg, masa własna – 2 381 kg

autor: Karolina Dukla, zdjęcia: producent

...a może to też Cię zainteresuje: