OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Szybki Hołowczyc, koniec marzeń Sonika

Załoga ORLEN Team Krzysztof Hołowczyc / Jean-Marc Fortin zajęła szóste miejsce w pierwszym etapie Rajdu Dakar 2011. Motocykliści Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uplasowali się na 20. i 26. pozycji. Niestety, już drugiego dnia rajdu z rywalizacji musiał wycofać się Rafał Sonik, który uległ groźnemu wypadkowi.

 

Do wypadku Sonika doszło na 176 kilometrze, czyli na 17 kilometrów od mety odcinka specjalnego. Wcześniej w stawce quadów prowadził Rafał na przemian z Josefem Machaczkiem. W wyniku tego zdarzenia zawodnik był zmuszony podjąć decyzję o wycofaniu się z rajdu ze względu na poważną kontuzję prawej ręki i stan techniczny quada.

 

Załoga Hołowczyc / Fortin uplasowała się na szóstej pozycji z 7:07 min. straty do zwycięzcy etapu, Carlosa Sainza.

 

Krzysztof Hołowczyc: Z jednej strony bardzo się cieszę, bo szóste miejsce to ścisłą czołówka, ale z drugiej strony chciałoby się więcej. Walczymy dalej, w samochodzie wszystko dobrze działa, wyprzedzałem dzisiaj Naniego Romę jadącego Navarrą, którą ja jechałem rok temu. Miałem okazję porównania przyspieszenia czy fantastycznego momentu obrotowego w BMW, który w jednej chwili daje pełną moc i bardzo ładnie reaguje na gaz. Do tego znakomite zawieszenie. To świetny instrument, tylko jeszcze trzeba się nim odpowiednio nauczyć grać.

 

Marek Dąbrowski, który przed rajdem miał możliwość wyboru typu motocykla, jadąc mocniejszą jednostką okazał się dziś szybszy od Jacka Czachora. Dąbrowski zajął 20. miejsce (czas 02:08:45), zaś Czachor 26. (02:11:05).

 

Jacek Czachor: W stawce motocyklowej jest walka o sekundy, tutaj każdy chce wygrać. To był bardzo szybki odcinek. Początek przejechałem bardzo szybko. Starałem się wydobyć całą moc z motocykla i nawet na chwilę nie odpuszczałem. Później zaczęły się górskie serpentyny i tam było ciężej kondycyjnie. Mój nowy motocykl wymaga innej techniki jazdy niż poprzedni. Na razie jest dopiero początek rajdu, a odcinek specjalny był stosunkowo krótki. Jestem ciekawy jak maszyna będzie sprawowała się w kopnych piaskach.

 

Marek Dąbrowski: Dzisiejsza pozycja bardzo mnie satysfakcjonuje. Zająłem 20. miejsce w silnie obsadzonej stawce. Pierwsza część odcinka była skonstruowana pod kątem mojego motocykla. Było dużych prostych, na których odkręcałem gaz na maksa osiągając prędkości powyżej 170 km/h. Mniejsze czterysta pięćdziesiątki nie mają takich osiągów, więc cały czas wyprzedzałem. W dalszej części OSu kiedy zrobiło się kręto utrzymałem dobre tempo. Zobaczymy co się będzie działo w dalszej części rywalizacji. Kolejne odcinki stoją pod znakiem deszczu, a w deszczu jedzie się trudniej mocnym motocyklem. To dopiero początek rajdu i powoli się rozkręcamy.   

 

 

Przebieg rywalizacji Polaków na trasie Dakaru będzie można śledzić codziennie na antenie TVP 2 bezpośrednio po Sport Telegramie około godziny 18.45 w programie „Śladami ORLEN Team, czyli Dakar na obcasach” jak również w felietonach dakarowych w „Pytaniu na śniadanie” pomiędzy godziną 9.10 a 9.30.

 

Dodatkowe relacje będą emitowane codziennie na antenie TVP1 zaraz po głównym wydaniu Wiadomości oraz przed bądź po Teleexpresie.

 

Materiały wideo z rajdu zostaną zamieszczone również na nowej stronie internetowej zespołu www.orlenteam.pl, facebooku oraz portalu sport.onet.pl.

 

 

 

Klasyfikacja pierwszego etapu:

 

Samochody:

 

1. Carlos Sainz (Hiszpania)                          2:18:32

2. Stephane Peterhansel (Francja)               + 1:31

3. Nasser al-Attiyah                                        + 2:16

6. Krzysztof Hołowczyc, Jean-Marc Fortin   + 7:07

 

Motocykle:

 

1. Ruben Faria (Portugalia)                           1:58:02

2. Cyril Despres (Francja)                             + 0:29

3. Marc Coma (Hiszpania)                            + 1:15

20. Marek Dąbrowski (Polska)                      + 10:43

26. Jacek Czachor (Polska)                          + 13:03

 

Quady:

 

1. Josef Machacek (Czechy)                        2:14:07

2. Martin Plechaty (Czechy)                          + 1:06

3. Sebastian Halpern (Argentyna)                 + 3:04

...a może to też Cię zainteresuje: