OFF-ROAD PL MAGAZYN 4x4 | CHALLENGE&INDEPENDENCE
Search
Logo OFF-ROAD.PL magazyn 4x4

Nowości w ofercie Porsche Macan

Porsche znacząco wzbogaca ofertę modelu Macan. Przy okazji światowej premiery modelu Macan GTS na targach motoryzacyjnych w Tokio wszystkie odmiany kompaktowego SUV-a na rok modelowy 2016 otrzymają nowe elementy wyposażenia z zakresu komunikacji i komfortu. Lista nowości obejmuje m.in. znany już z najnowszej „911” system multimedialny Porsche Communication Management (PCM) – prostszy w obsłudze, z nawigacją w czasie rzeczywistym i hotspotem Wi-Fi. Na życzenie Macan będzie również dostępny z nowymi, pełnymi reflektorami LED. Zmodyfikowany sterownik układu kierowniczego zapewnia bardziej bezpośrednie reakcje na ruchy kierownicą i pozwala na lepsze wyczucie drogi. Ponadto, dla modelu Macan Turbo zarezerwowano nowe, ekskluzywne pakiety stylizacji nadwozia oraz wykończenia wnętrza. Nabywcy mają teraz jeszcze większą swobodę indywidualizacji pojazdu.

P15_1014_a5_rgb

Nowa generacja PCM: łatwiejsza obsługa, wzbogacona komunikacja
Sercem systemu informacyjno-rozrywkowego, należącego do standardowego wyposażenia wszystkich modeli Macan, jest nowy, 7-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Przeprojektowany interfejs jest łatwy w obsłudze i przypomina rozwiązania znane ze smartfonów. Jeśli czujnik zbliżeniowy rozpozna wprowadzenie polecenia, na wyświetlaczu pojawią się odpowiednie pozycje menu. Można je wybierać za pomocą wielodotykowych gestów (polegających na dotknięciu matrycy w więcej niż jednym punkcie jednocześnie). Bluetooth oraz interfejsy USB i SD pozwalają na intuicyjną integrację smartfona oraz podłączanie do PCM nośników z danymi.

Nowa oferta multimediów dostępnych w modelu Macan obejmuje trzy dodatkowe moduły, pozwalające na różne sposoby łączyć się ze światem. Pierwszym z nich jest moduł Connect ze zintegrowaną konsolą na smartfona w centralnym podłokietniku, która oszczędza energię urządzenia dzięki wykorzystaniu anteny pojazdu i wzmacniania odbioru sygnału. Kolejna nowość to opcja integracji iPhone’a z PCM poprzez interfejs AppleCar Play®, włącznie ze sterowaniem głosowym Siri®. Moduł Connect zawiera również znane już usługi mobilne Porsche Car Connect z możliwością zdalnego sterowania wybranymi funkcjami pojazdu. Drugą opcją jest moduł Navigation z nowym systemem nawigacji, imponującym widokiem map w wysokiej rozdzielczości – zależnie od lokalizacji, po raz pierwszy dostępnym w 3D. Dodatkowo, nawigacją można wygodnie sterować głosowo. Jeszcze większą funkcjonalność zapewnia moduł Connect Plus, oferujący m.in. dostęp do informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym oraz usług Google – aby kierowca Porsche Macan mógł zawsze dotrzeć do celu przed konkurencją. Funkcje z zakresu łączności uzupełnia możliwość wykorzystania PCM w funkcji Wi-Fi hotspot oraz rozbudowanej integracji ze smartfonem.

Dynamicznie stylizowane reflektory LED
Po raz pierwszy Macan otrzymuje w pełni diodowe reflektory połączone z opcjonalnymi, dodatkowymi funkcjami dynamicznego oświetlenia Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus). Emitują one światło w kolorze zbliżonym do światła dziennego i łączą zwiększony zasięg z mniejszym zużyciem energii.

Światła do jazdy dziennej mają tu typową dla Porsche, czteropunktową formę. Anodowane na srebrno LED-y kontrastują z czarnym wypełnieniem i podkreślają dynamiczny design lamp, a chromowana oprawa głównego projektora nadaje im trójwymiarową strukturę. Zamiast okrągłych soczewek reflektorów biksenonowych i lamp pomocniczych reflektory diodowe wykorzystują umieszczony centralnie moduł projekcyjny, obsługujący światła mijania i drogowe. Uzupełniają go moduły odpowiadające za dodatkowe funkcje oświetlenia, takie jak doświetlanie zakrętów czy skrzyżowań. Komplet takich funkcji oferuje system PDLS Plus, obejmujący dynamiczne doświetlanie zakrętów, dróg pozamiejskich oraz osobny tryb oświetlenia dla autostrad i na niekorzystne warunki pogodowe. Korzystająca z kamery funkcja dynamicznych świateł drogowych zmniejsza obciążenie kierowcy dzięki automatycznej regulacji zasięgu podczas jazdy nocą. Bazując na danych systemu nawigacji z PCM, funkcja doświetlania skrzyżowań uruchamia dodatkowy moduł lamp w celu najlepszej możliwej iluminacji otoczenia skręcającego pojazdu.

Ten szczególny, sportowy sznyt – pakiety dla modelu Macan Turbo
Zainspirowana samochodami z rodziny GTS, po raz pierwszy firma Porsche oferuje dodatkowe pakiety stylizacji nadwozia i wykończenia wnętrza dla modelu Macan Turbo. Pozwalają one nadać temu mocnemu SUV-owi jeszcze bardziej sportowy wygląd. Uwagę zwracają 21-calowe obręcze typu 911 Turbo z ekskluzywnym, dwukolorowym wykończeniem, wloty powietrza i boczne listwy w kolorze lśniącej czerni oraz atrakcyjne akcenty – dynamicznie stylizowane lusterka boczne Sport Design i pokrywy piast z kolorowym herbem Porsche. Ze schematem kolorystycznym tylnego zderzaka Sport Design harmonijnie współgra sportowy układ wydechowy z czarnymi końcówkami. Indywidualny charakter podkreślają również przyciemniane tylne lampy. Śladem modeli GTS, w kabinie dominuje Alcantara wzbogacona o kontrastowe szwy – wyjątkowo przyjemna dla oka i w dotyku, a przy tym jednoznacznie kojarzona z samochodami wyścigowymi. Materiał ten pokrywa środkowe części foteli, podłokietniki konsoli centralnej oraz panele drzwi. Pakiet uzupełniają przeszycia w kolorze Rhodium Silver lub Garnet Red, które poza tapicerką siedzeń i drzwi zdobią też deskę rozdzielczą. Potencjał 400-konnego SUV-a nawet na postoju zdradzają oznaczenia „Turbo” na zagłówkach oraz podświetlane listwy progowe z włókien węglowych.

Oba pakiety można zamawiać osobno, ale wspólnie najlepiej łączą one sportowy design z ekskluzywnością. Ponadto, wszystkie modele Porsche Macan są teraz dostępne w nowych odcieniach lakieru. Jeszcze większe możliwości indywidualizacji zapewniają też kontrastowe przeszycia i środkowe panele foteli w alternatywnym kolorze. Opcjonalna kierownica z elementami z Alcantary zapewnia świetny chwyt w czasie sportowej jazdy, a dzięki funkcji podgrzewania podnosi komfort użytkowania zimą. Nowe modele Macan pojawią się w Porsche Centrach w styczniu 2016 r.

PDF ZDJĘCIA

...a może to też Cię zainteresuje:

Dacia Duster S1

Duster na podium RPPST Wielu z niedowierzaniem przyglądało się załodze, która stanęła do zawodów z cyklu Rajdowy Puchar Polski Samochodów

Czytaj dalej >>